למרות שכולם לימדו אותו את חוקי החברה, אופיר סוף סוף מצא אומץ להשתחרר מהכבלים ולהפוך לבן חורין

(זהו סיפורו האישי של אופיר מוסקוביץ’, תלמידי וחברי)
ofir
“נולדתי לבית ישראלי מקסים, חם אוהב וממוצע כלכלית בו שני ההורים עבדו קשה מבוקר ועד ליל כשכירים וחיו את החיים בסוג של צמצום מאוזן – אין גז חזק מידי ואין ברקסים חזקים מידי .
מגיל צעיר ההורים וגם החברה הטיפו לי להצטיין, לנסות להיות הכי טוב בבי”ס בכדי שאתקבל לתיכון הכי טוב ולהצטיין בתיכון בכדי שאתקבל ליחידה הטכנולוגית הכי טובה וכן הלאה.
רק בגיל 25 שאלתי את השאלה הכי פשוטה: אבל למה? מה יצא לי, לא לחברה להורים אלא לי, מהריצה הזאת? האם זו חירות? האם זה איתגור? האם זה לפרנסה בלבד?
מדוע גם כשהשקעתי את כל כולי וויתרתי על המון לאורך הדרך ואכן הצלחתי במסלול שנקבע לי מילדות לא הרגשתי סיפוק מבפנים?
מדוע כשהייתי איש היי טק מצליח הייתי מוקף באנשים כבויים ועצובים שחוששים מגלי פיטורים הרי הם הצטיינו ,לא?מדוע מניות קורסות בבורסה ואנשים חרוצים וטובים משלמים מחיר? ומדוע הכרישים תמיד מרווחים מכל סיטואציה – בורסה עולה, בורסה קורסת, עסקה טובה או עסקה גרועה הם גוזרים קופון והדגים הקטנים, המאוד מוצלחים טכנית, נגזרים ומובלים ללא נודע בכזאת קלות.
למה ישנם מקורבים שיודעים בדיוק מה לעשות בכל תנאי השוק ולמה אני לא בקליקה הזאת?
הרי השקעתי והצטיינתי, לא?
העיוות הזה הדיר שינה מעיניי. האם רק אני חושב כך? האם משהו משובש בי?
למראית עין, כל החברה הסכימה וקיבלה בהבנה את הכללים והחוקים.
למזלי נולדתי בעידן בו לא הייתי צריך ללכת לספריה או לחכות חצי שנה לספר מחו”ל בכדי לקבל מידע. האינטרנט הפך הכל לאינסטנט , והבעיה הגדולה ביותר של אלפי דורות של אנשים  – החוסר בידע , לכאורה קיבלה את הפתרון הטוב ביותר – זמינות אינסופית לכל פיסת מידע שקיימת.
אז התחלתי בשקיקה לקרוא את כל מוספי הכלכלה באינטרנט, שעות על גבי שעות כי הרי לימדו אותי בהייטק שחייבים להשקיע אינסוף שעות ומאמץ, להקשיב לכול מיני גורואים וממליצים וחשבתי שיצרתי שקט נפשי ומתכון להצלחה אבל הרעש בתוכי ובמוחי רק הלך וגבר והחרות וההצלחה רק הלכו והתרחקו.
כמו בכל דבר בחיים פתרון בעיה אחת יצר במיידית בעיה חדשה – והיא : איך מזקקים את העיקר מכל המידע האינסופי הזה ואיך משתמשים נכון במידע הקריטי.
צריך מיקוד והכוונה נקיים מאינטרסים זרים שרוצים את הצלחתם על חשבוני.
אני רוצה ללמוד איך מתנאי השוק ומאיך שבנויה החברה אני יוצר מציאות משלי אשר הופכת את כל העיוותים ליתרונות שנועדו לשרת אותי!
מקורבים ובעלי עניין ומושחתים עושים מניפולציות בשוק – אין בעיה, מודה להם על האתגר – אלמד לזהות את הדפוסים שלהם ולרכוב על ההצלחה שלהם. אני לא מנסה לשנות את העולם, קטונתי, אבל אנסה להרוויח מהשיטה ובדרך מוסרית, לא אעשוק איש ולא ארמה אף אחד לעולם, אבצע עסקאות אנונימיות בתנאי אי ודאות הוגנים לכל הצדדים.
הבורסה עולה וכולם מאושרים – גם אני שם, הבורסה מתרסקת ורק קומץ מאושרים – אהיה חלק מהקומץ.  ארוויח ללא תלות באיש מכל מצב אפשרי באמונה מלאה בדרכי.
אז התחלתי ללמוד את הנושא שבער בי – שוק ההון . כמה קורסים במכללה כזאת וכמה באחרת.
במהרה הבנתי שהקורסים הם ממש כמו לימודי ההנדסה שלמדתי.
המון תאוריה מעניינת אבל מרוחקת וסינטטית מבחינה פרקטית.
אז מצאתי לי מנטור מדהים בעל ראש פתוח שיודע שחומר תאורטי אקדמי זה מצויין אבל רק בתור בסיס, ושבמציאות צריך לפתח את התיאוריה לטקטיקות ואסטרטגיות מעשיים.
למדתי שאין דבר כזה שיטה סגורה וסדורה שלומדים פעם אחת, מיישימים ואז הופכים לעצמאיים לגורלנו, הרי אם זה היה קיים אז כולם היו מיליונרים. כלומר – עניים.
צריך ללמוד שיטה שנושמת ומתפתחת עם הנסיון הנרכש, כלומר ידע תאורטי כבסיס, מעליו שכבת השיטה שהיא הוצאת העיקר מכל המידע האינסופי ומעל שכבת השיטה – שיפור מתמיד ומיקוד אינסופיים : יישום השיטה ולימוד הנסיון לשיפור השיטה.
הצלחתי להשחרר מהכבלים. זמנים טובים, זמנים רעים – אני אדון לגורלי באמונה שלמה ושיפור מתמיד אינסופי עם מורי חברי שהוא המדריך המקצועי והרוחני שלי כי רוגע נפשי וניקיון מחשבתי הוא הקרקע הפוריה ביותר להצלחה.
אני בן חורין.
חג חירות שמח
אופיר מוסקוביץ’
 

8 מחשבות על “למרות שכולם לימדו אותו את חוקי החברה, אופיר סוף סוף מצא אומץ להשתחרר מהכבלים ולהפוך לבן חורין”

 1. שבת שלום וחג שמח לאיתן ואופיר
  אין תקופה יותר טובה מזו לשנות דרכים
  לפתוח שער אל החירות המיוחלת
  מהכרותי הקצרה עם איתן נראה שזה הולך להיות הכיוון
  שלי בצעדים מדודים ומדויקים .
  שמח שנפל בחלקי להתחיל ללמוד מאי תן.
  ממתין בשקיקה
  ח ג שמח לכולם.
  גדי

 2. אופיר ואיתן, איתן ואופיר 🙂
  על פני השטח אפשר היה להתייחס לסיפור הזה כאל עוד סיפור סינדרלה
  אלא שקריאה מודעת מגלה לנו דרך הסיפור מעורר ההשראה הזה שהחירות האמיתית אינה נמצאת בתוצאה אלא דווקא בדרך אליה.
  החירות האמיתית אינה נמצאת אחרי שעוברים את השער הלא נעול
  אלא בבחירה לפתוח את דלת השער הלא נעול, ולצאת אל מרחבים שבהם מתאפשר המימוש בפונטיאל האינסופי שלו.
  אכן איתן צדקת ! מאוד שמחתי לקרוא על הסיפור של אופיר.
  ולך אופיר אני מאחלת המשך צמיחת החירות למימדי החופש הפנימי המוחלט (גם בעליה וגם בירידה, גם בנסיקה וגם בצלילה)
  חג שמח !
  קרן כהן
  קייסי קולג’

כתיבת תגובה