איך תקבל את הדבש בלי העוקץ

בתחילת שנות ה-90 היתה לי בעיה קשה.

לאחר מספר שנים של מסחר, היה לי קושי גדול יותר מאשר “רק” לקרוא את השוק: הקושי העיקרי היה כיצד לקרוא את עצמי.

לפעמים הייתי מוצא את עצמי קופץ לתוך השקעות בצורה פזיזה ובלי לחשב את הסיכונים (ואחר כך הייתי מתחרט על זה), ובפעמים אחרות זה היה בכלל הפוך: הפחד מהפסד היה משתק אותי ומונע ממני כניסה להשקעות ריווחיות, או שהיה גורם לי לברוח באמצע ההשקעה (ושוב הייתי מתחרט). גם לך קרה דבר כזה?

אי אפשר לתאר כמה שזה תיסכל אותי. כאילו ראיתי מולי הר של דולרים, ופשוט לא הצלחתי להגיע אליו. ככל שהתאמצתי יותר, כך הר הדולרים התרחק עוד ועוד.

לקח לי די הרבה זמן להבין ששתי ההתנהגויות שלי נבעו בדיוק מאותה בבעיה: לא רציתי להתמודד עם הסיכון.

מה בעצם רציתי?

כל מה שרציתי הוא שכמו במטה קסמים אני פשוט אסחר “בחינם”. בקיצור, רציתי את הדבש בלי העוקץ. בעצם רציתי משהו בלתי אפשרי. אבל לא יכולתי להפסיק לחשוב על זה. וככל שעבר הזמן, הפחד שלי מההפסד הבא רק הלך וגדל. ככל שפחדתי יותר, הפסדתי יותר. וככל שהפסדתי כך גדל הפחד מההפסד הבא עוד יותר. הייתי שבוי בתוך ספירלה שלילית.

ואז גיליתי את זה. גיליתי שלהוציא את העוקץ זה כן אפשרי אם מבינים מהו העוקץ. וזה שינה את חיי לתמיד.

אתה מבין, רציתי רק להיפטר מהמחסום הזה, אבל גיליתי שהפיתרון הוא לעשות בדיוק את ההיפך.

הפיתרון היה לאמץ את הסיכון במקום להיפטר ממנו. ודווקא אז, למרבה האירוניה, כל המחסומים ביני לבין הר הדולרים נעלמו כלא היו. הדרך היתה פתוחה.

אז איך זה קרה?

פשוט מאוד, פשוט עד אבסורד: הוספתי פקודת מכירה אחת ויחידה, ששינתה את הכל. הוספתי אותה, והפחד שלי נעלם.

הפקודה הנוספת היתה פקודה מתוכננת מראש למכור חצי מהטרייד ברגע שהטרייד מגיע לרווח שהוא זהה לסיכון שלקחתי בכניסה להשקעה (אותו הגדרתי מראש ואימצתי כחלק מהמשחק).

מהרגע שהפקודה האוטומטית הזו תפסה – הסיכון הכולל של הטרייד ירד מיידית לאפס!

ברוכים הבאים למסחר בחינם, מסחר בלי פחד!

איך זה קרה? פשוט מאוד. נניח שהסיכון המקורי היה 100 דולר. כאשר נוצר רווח-על-הנייר, מימשתי 1/2 מהמניות ברווח של 50 דולר (1/2 מ-100 דולר). באותו הרגע, התרחיש הכי גרוע יהיה איזון וכבר לא הפסד. כי בתרחיש הגרוע, ה-1/2 שנשאר יורד עד לנקודת ההפסד המקסימלי (1/2 מ-100 דולר, כלומר 50 דולר), ובמקרה כזה אני מאוזן. אבל אני מזכיר לך שזה רק בתרחיש הכי גרוע.

כי מה שיפה באמת… בכל תרחיש אחר אני ברווח!

אז, לראשונה, הרגשתי חופשי ומשוחרר לגמרי לפעול ללא מגבלות וללא חסמים. עכשיו החצי השני היה יכול ללכת לכל כיוון מבלי שאפריע לו למצות את פוטנציאל הרווח שלו עד תום ולהפוך אותו לכסף משמעותי בבנק!

וזה מוליד גם “צרות של עשירים”: יהיו טריידים שבהם החצי הראשון נמכר ברווח קטן בהרבה מהרווח של החצי השני (ובהתחלה זה הרגיש לי “החמצה גדולה”). אבל אז נזכרתי שללא השקט הנפשי שנתן לי החצי הראשון – לא בטוח שהיה בכלל רווח בחצי השני… כי השאלה היא לא אם אני יכול “למקסם רווח”. השאלה האמיתית היא מה אתה מעדיף: רווח מקסימלי בתיאוריה, או רווח לא-מקסימלי אבל אמיתי, בחשבון הבנק.

כשאתה סוחר בחינם, הביזנס נהיה פלז’ר. וזה היופי הגדול: אתה נהנה ממנו. וכשאתה נהנה – מאוד קל לך לעשות את זה שוב ושוב. כי תמיד יש מוטיבציה לעשות דברים מהנים ומתגמלים. ולכן זה קל.

ככל שהצלחתי להתמיד באותה השיטה, כך הרווחתי יותר, ויותר בקלות. וככל שהרווחתי יותר, כך הבטחון שלי הלך וגדל, וההנאה שלי הלכה וגדלה. פתאום לא רצתי להתחבא! פתאום הייתי גיבור גדול… פתאום רציתי עוד טריידים!

ואז כמובן נכנסתי לספירלה חיובית, שהיא ההיפך הגמור ממה שחוויתי במשך כמה שנים טובות עד אז.

יום נפלא!

איתן רותם

נושא מעניין נוסף בשבילך: למה מימוש חלקי מפתח עמידות

כתיבת תגובה