הפוך גוטה, הפוך!


העולם מלא בחזאים, מגלי-עתידות וקשקשנים מהסוג הזה. תחום ההשקעות, כמו תחומים אחרים, מלא עד אפס מקום בשרלטנים עם תארים בכלכלה שבטוחים שיש להם יכולת ניבוי.
אבל האמת היא שלאיש אין יכולת ניבוי או חיזוי של מה יהיה כאן בעוד 5 דקות.
בשוק ההון גורמים לנו להאמין שאנחנו חייבים לדעת את העתיד, אחרת איך נרוויח בהשקעות?
אין דבר יותר רחוק מהמציאות.
במציאות, מי שהשקעותיו נשענות על יכולתו (המדומה) לחזות את העתיד, חייב להפסיד כסף.
ומנגד, מי שמאמין אמונה עמוקה בחוסר יכולתו של אדם לחזות את העתיד, והשקעותיו נשענות על ניהול סיכונים נבון, חייב להרוויח כסף.
ניהול סיכונים נכון יודע שגם בשיטה בעלת יתרון הסתברותי, יהיו טריידים מרוויחים ויהיו טריידים מפסידים. ניהול סיכונים נכון שומר את ההפסדים קטנים ואת הרווחים גדולים, כך שהסך-הכל הוא רווח.
הכלכלנים הם זן מיוחד
אצלם הכל זה נוסחאות מתמטיות, כאילו שאפשר להכניס התנהגויות אנושיות למשוואה. זה לא רק מגוחך ואבסורדי, אלא כבר הוכח כשטות מוחלטת: מעל 10 שנים עברו מאז קיבל הפסיכולוג הישראלי פרופ’ דניאל כהנמן פרס נובל לכלכלה. במשך 45 שנה הוא הוכיח שוב ושוב כי החלטות אנושיות הן מוטות ע”י רגשות ואינן יכולות להיכנס למשוואות עם או בלי אותיות יווניות.
אבל בשוק ההון הכל ממשיך כרגיל
בשוק ההון הכלכלנים עדיין נהנים ממעמד של חזאים גורואים, רק אלוהים יודע למה.
טרם נולד הכלכלן שחזה בעקביות (ולא סתם הצלחה אקראית) את מהלכי שוק ההון. פרופ’ רוביני המפורסם חזה את מפולת 2008, אבל פספס לגמרי את התאוששות 2009. רק ב-2013 הוא “הכיר במגמת העליה”…
בספטמבר 2008 קרסה חברת ההשקעות ההסטורית ליהמן בראדרס (גילוי נאות: אני ו-400 תלמידיי עשינו שורט עליה). יום לפני הקריסה כל בתי ההשקעות בעולם, למעט שניים בלבד, נתנו למניה המלצת “קניה”…
ויש חזאים כלכליים שמציעים את כדור הבדולח שלהם
אחד הבולטים שבהם הוא לואיס נאווליר Loius Navellier. נאווליר מציע דירוג לכל מניה על סמך הדוחות הכספיים שלה, כלומר על סמך העבר. טוב, אני יודע שכל משקיעי “הערך” למיניהם מתים על הנבירה בדוחות העבר מתוך תקווה לעשות כסף בעתיד, כן, גם אני למדתי כלכלה, ואפילו שני תארים (לא הספיק לי תואר ראשון כדי להבין כמה הכלכלה מנותקת מהמציאות, אז עשיתי גם תואר שני…)
אומרים שתמונה אחת טובה מאלף מילים
אז למה לדבר הרבה? לקחתי כדוגמא את אחד הטריידים מהשנה האחרונה, והשוויתי בין הדירוג של נאווליר לבין ביצועי המניה, גם ערב כניסתי לטרייד, וגם בכל הזמן שעבר מאז.
רק אציין, שהדירוג של נאווליר מתחיל מ-A שהוא הציון הגבוה ביותר, שאומר שכדאיות הקניה גבוהה ביותר, דרך B ציון גבוה, דרך C ציון טוב בלבד, עבור ב-D בינוני כלומר לא מומלץ להשקעה, ועד E ו-F, שהם ציונים גרועים שמוענקים לחברות ששקועות עמוק בבוץ. במילים אחרות, לא לגעת במניה אפילו עם מקל… זה מה שאומר נאווליר, ובואו נראה איך זה במציאות.
אז הנה התמונה.

במציאות, ערב כניסתי לטרייד במרץ 2014, במחיר 11$, הציון היה F – הציון הגרוע ביותר. אנחנו רואים שהמניה פשוט טסה למעלה! תוך חודשיים היא הגיעה ל-16$.
כאשר המניה התבססה ברמות הגבוהות, בחודשים מאי עד יולי, הציון של מגדת-העתידות שלנו זלג ל-D ואחר כך ל-C. פתאום המניה די בסדר… ואז היא זינקה בחדות פעם נוספת (גילוי נאות: את הטרייד הזה לא עשיתי), והציון שלה כבר העפיל ל-B.
בספטמבר המניה בשיא חדש של 18$ והציון מגיע לפסגה המושלמת – A. אבל דווקא אז, מעשה שטן, המניה מתחילה להתרסק את כל הדרך חזרה למטה… נכון לעכשיו המניה במחיר של פחות מ-11$. הדירוג: עדיין B…
אם הייתי רוצה לעשות כסף על פי התחזיות הכלכליות, הייתי צריך לקנות כשהציונים נמוכים (F במחיר 11$) ולמכור כשהציונים גבוהים (A במחיר 18$). אבל כוונת הדירוג של נאווליר היא בדיוק להיפך: קנה ב-18$ ומכור ב-11$.
לעומת זאת, מד זרימת הכסף שנמצא מתחת לגרף המחיר (ירוק ואדום), מראה מה קורה בזמן-אמת בכסף הכבד. אנחנו רואים שהוא ירוק בתקופה מרץ עד ספטמבר שהיא בדיוק תקופת החגיגה של המניה, והוא אדום בתקופות של הנפילה. הכסף הכבד לא משקר, כי הוא מצביע עם כסף, ועם כסף כבד.
מה שמחזיר אותנו לכך ש”תחזית” של כלכלנים אינה מביאה רק לחוסר תוחלת בהשקעות, אלא לנזקים והפסדים של ממש. מנגד, השקעה עם נתוני-הווה רלוונטיים, שחושפים את המשחק האמיתי, מניבים רווחים.
איתן
נ.ב. להרוויח בהשקעות בלי תחזיות ובלי לחץ אתה יכול ללמוד + לעשות כסף בצמוד אליי בקורס עץ הכסף
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כתיבת תגובה