לדעת בבטחון מתי לקנות מניה – מדריך מאת איתן רותם

בלי להפסיד, להתייסר בחוסר ודאות ובלי ולהתלבט

שמי איתן רותם. קרוב לוודאי ששמעת עלי, בתור האיש שחזה ב-8/11/2007 את המפולת הגדולה בשוק ההון של שנת 2008. זה אכן קרה, ו – 400 תלמידים שלי זוכרים את התקופה הזו כאחת מתקופות ההשקעה הטובות ביותר שזכורות להם.

081107

מן הסתם גם שמעת שרבים מאותם תלמידים קוראים לי ‘אדמו”רנו’ ומייחסים לי יכולת לחזות את העתיד בכל מה שנוגע לירוק והאדום בשוק ההון. אותם תלמידים אכן מכנים אותי כך, אך בכל הנוגע ליכולת לחזות את העתיד – זאת שטות מוחלטת. אינני מסוגל לנבא אם מחר יהיה ‘ירוק’ או ‘אדום’ או אם מניה מסוימת תעלה או תרד, ומעולם לא הייתי מסוגל לכך.

אבל אפשר להבין אותם – כי כשמישהו מצליח פעם אחרי פעם לנבא תרחישים בשוק ההון, ואתה הולך על פי ‘תחזיותיו’ ומרוויח בזכות כך הון כסף – זה עלול להוציא לאותו אחד שם של גורו, וזה מסביר את הנטייה של אותם תלמידים לייחס לי יכולות ניבוי מפליגות.

אבל היכולת שלי לחזות בדיוק כמעט מוחלט נקודות כניסה ויציאה רווחיות של מניות אינה קשורה כלל וכלל להיותי גורו (אני לא) או נביא (מאוד מאוד לא) או בעל יכולת מולדת יוצאת דופן כלשהי. היא גם לא קשורה לשני תאריי בכלכלה ובראיית-חשבון, או לעובדה שאני מנהל קרן השקעות אמריקאית ושאני מכיר את שוק ההון היכרות אינטימית כמעט 30 שנה.

אין ספק שהכשרון לנבא עתידות הוא המבוקש ביותר בשוק ההון וזה נובע מתחושת חוסר הוודאות המייסרת, המטרידה והלא נוחה שתוקפת כל משקיע בכל פעם שצריך לקבל החלטה אם לקנות או למכור נייר ערך כלשהו.

ההרגשה הזו כל כך מציקה, שאנו מיד פונים אל כלים מהימנים יותר או פחות, שיסייעו לנו להסיט את מסך הזמן אפילו מעט ולהציץ אל תוך הלא נודע העתידי.

על המתנבאים בשוק ההון

2

סוחרי יום, משקיעי ערך לטווח ארוך, אנליסטים מומחים ובתי ההשקעות – כולם טוענים לנבואה שנובעת ממקורות שונים. כמובן, שהם לא קוראים לזה ‘נבואה’, כי אז האמינות שלהם היתה נפרמת מיד אלא מסווים זאת באלף ואחת טרמינולוגיות שונות. אבל זה לא משנה את העובדה שכל אחד ואחד מהם טוען בתוקף שהוא מסוגל לחזות את העתיד לקרות בשוק המניות, ולעשות זאת טוב יותר מהמשקיע הממוצע. מצטער, אין חיה כזאת.

אנשי המסחר היומי היו רוצים להיות מסוגלים לחזות את העתיד לקרות בעוד מספר דקות או שעות. הכלי שהם משתמשים בו הוא ניתוח נתונים של שניות או דקות. מבחינה מעשית, הכלי הזה שווה לכדור בדולח. יש בו כמות ענקית של רעשי-רקע וההוכחה היא שהונם של 99 אחוז מאנשי המסחר היומי נמחק תוך שנתיים מיום המסחר הראשון שלהם.

בגלל זה ניתן לראות במכללות המון מתחילי מסחר יומי נלהבים וכולם ממלאים את פיותיהם שבח אבל כמעט ואין ותיקים בתחום הזה. בסופו של דבר, רובם ככולם מבינים שהשקיעו את זמנם וכספם בפיקציה ועוברים לדבר הבא –

השקעות ערך. השקעות ערך לטווח ארוך, כך אומרים האחראים שבמשקיעים (אחראיים לא בציניות אלא באמת) – היא הדרך האחראית, השקולה והנבונה למנף את החסכונות שלנו למען הילדים ולקראת העתיד. משקיעי הערך לא סתם מהמרים או סוחרים בעקבות שמועות. הם משתמשים בכלים פיננסיים מהימנים כמו ניתוח דוחות, מאזנים ובדיקת ביצועי עבר כדי לנבא ביצועי עתיד של מניה.

אם כך, משקיעי הערך – ואין זה משנה אם מדובר במשקיע קטן שסוחר מהמחשב הביתי שלו או בבתי השקעות, טוענים ליכולת לנבא את העתיד על סמך העבר.

ואם כך הדבר אז תרשו לי לשאול – מדוע בתי ההשקעות, שדוגלים בשיטת השקעות הערך לטווח הארוך, לא מצליחים לנצח את המדדים כבר 30 שנה? במילים אחרות, כל קוף שהיה רוכש תעודות סל למשך 30 שנה היה מצליח לנצח את הביצועים של מנהלי הקרנות המקצועיים והמנוסים ביותר בשוק (מקצועיים לא באמת אלא בציניות)?

ובואו נדבר על הקלף החזק באמת של נביאי הערך – וורן באפט.

3

הטענה הכי החזקה והכי משכנעת של משקיעי הערך לטווח הארוך היא שבסופו של דבר – השוק עולה. ולכן, הם אומרים, אם רק נלמד לבחור מניות כמו שעושה וורן באפט ונחזיק אותן לטווח ארוך ממש כמו שהוא עושה, נוכל לשחזר את הרווחים שלו.

נשמע מאוד הגיוני, עד שחושבים על הנקודה המטרידה הבאה:

השיטה הזו לא עומדת במבחן המציאות. התיאוריה אינה משנה, מה שחשוב אלו התוצאות בשטח והתוצאות בשטח מראות שאף אחד, חוץ מוורן באפט, לא מצליח לנבא הצלחה עתידית של מניות ערך באמצעות ניתוח ערך וביצועי עבר. על הביצועים העלובים של בתי ההשקעות כבר דיברנו, אבל מה איתך?

מן הסתם יש לך קצת נסיון בשוק ההון, וזה ברור שלפעמים פוגעים ולפעמים מתרסקים – זה קורה לכולם. אבל האם הצלחת כבר להגיע למצב שסך הרווחים עולה בהרבה על סך ההפסדים לאורך זמן ובאופן מתמיד?

אם אתה שייך ל – 96% מהמשקיעים האחראיים (באמת), השקולים (באמת) והנבונים (שוב באמת) אז התשובה היא, שלא. אבל יש לך תקווה שמה שחסר לך זה בסך הכל ידע – ואם תהיה מקצוען יותר תוכל להבין איך עושים את זה ולשחזר את ההצלחה שוב ושוב.

ואם כך יש לי שלוש שאלות אליך:

1.האם אתה מאמין שבבתי ההשקעות יושבים מקצוענים? מן הסתם, אחרת – למה שישלמו להם כל כך הרבה כסף.

2.האם אדם ש – 14 שעות ביום יושב מול המחשב ועוסק במסחר בורסאי במשך שנים – רוכש יותר נסיון במסחר בשוק ההון ממך?

3.והאם לנסיון יש חשיבות מכרעת בהצלחה במסחר?

במידה וענית ‘כן’ על כל השאלות האלה אזי יש לך בעיה קטנה – כי המקצוענים, המומחים ואלה שיש להם הכי הרבה נסיון בשוק ההון לא מצליחים להכות את המדדים. מה שחמור עוד יותר זה שאחת לכמה שנים יש משבר גדול, ואז הם מוחקים חצי מכספי הלקוחות שלהם. אז איך אפשר להניח שעוד ידע זה מה שחסר לך להצלחה?

אני אומר, שמה שחסר לך זה לא יותר ידע אלא הבנה של הסיבות, למה השקעה לטווח ארוך לא הצליחה לך עד עכשיו, ומצליחה רק לוורן באפט ולעוד כמה יחידי סגולה ספורים בעולם.

למה השקעה לטווח ארוך לא מצליחה לי ‘כמו לכולם’?

מי שדוגל בשקעה לטווח הארוך עושה את זה בגלל הטענה שאם נוציא מהחשבון נפילות זמניות, השוק בסופו של דבר עולה. ומי שמסוגל לקנות קרן השקעות טובה ולהחזיק בה לאורך זמן פשוט עוקף בקלילות את הירידות הזמניות ורואה איך הכסף שלו צומח וצומח.

בנוסף לכך, ההשקעה לטווח הארוך באה לעקוף את הקושי הגדול ביותר של המשקיעים והוא – התזמון. מאוד קשה לדעת מתי מניה תעלה או תרד וכאשר אתה משקיע לטווח הארוך אתה נפטר מהצורך לתזמן מניות. אתה פשוט קונה אותן בשלב מסוים – ומובטח לך שבעתיד כאשר תרצה למכור אותן וליהנות מהרווחים הן תהינה שוות הרבה יותר ממה שהן היו בנקודת הכניסה שלך אליה.

האם אכן השוק בסופו של דבר עולה?

לא ברור לי איזה גרף ראית. סביר שזה היה גרף של 18 או 20 שנה. ואני משחרר לך כרגע המלצה חמה, לא על מניה, אלא המלצה לחיים – כאשר חותכים גרף ומראים לך רק את חלקו, זה הזמן לחשוד.

זהו הגרף השלם – כך נראה מדד דאו ג’ונס במאה ה-20.

4

ראית כמה אדום?

הירידות האדירות נמשכות לעתים עשרות שנים! ונשאלת השאלה – מה אם איתרע מזלך להכנס בנקודה מסוימת בירוק ואכן חווית עליות מסוימות, אולם הפנסיה שלך, לדאבונך, נופלת בדיוק באמצע האדום אדום הזה? איך בדיוק הרווחת אז ממדיניות ההשקעה הנבונה, האחראית, השקולה והרגועה לטווח הארוך? בדיוק. לא הרווחת אלא הפסדת. ואולי נפטרת מהצורך לתזמן מניות – אבל נוצר לך צורך דחוף וקריטי לנבא את השוק – דבר שהוא בלתי אפשרי בדיוק כמו ניבוי ביצועי מניות.

אז הסיבה הראשונה שהשקעה לטווח הארוך פשוט לא עובדת לרובינו היא שהיא נשענת על הנחת יסוד שפשוט אינה נכונה, ויותר מכך – היא אינה אפשרית.

הסיבה השניה – לא מה שחשבת.

דמיין לעצמך שאיזה מיליונר סאדיסט ומשועמם מבטיח לך, שאם תכניס את הראש שלך למים ותעצור את הנשימה שלך למשך שלוש דקות – תקבל ממנו מיליון ירוקים, ללא שאלות וללא תנאים הישר לחשבון הבנק שלך. ידוע שאפשר לעצור את הנשימה למשך פרק הזמן הזה ואין שום ספק שלא תמות מזה ולכן אתה מסכים ללא היסוס.

ההתחלה קלה ואפילו נעימה. אתה מדמיין לך את המיליון ועוצר את הנשימה בכיף. ההמשך כבר פחות נעים אבל אתה זוכר את המטרה החשובה שלך ומחזיק מעמד.

ואז זה כבר נהיה ממש ממש קשה. דם חם מציף את הפנים שלך העיניים שלך מחשבות לחרוג מחוריהן, הריאות עומדות להתפוצץ ולקרוס וכל תא ותא בגוף שלך זועק מתשוקה עזה לדבר אחד ויחיד: לנשום.

במצב כזה, כמה אנשים יהיו מסוגלים לזכור את המטרה ארוכת הטווח שלהם? כמה יחזיקו מעמד ויניחו להיגיון הקר, שמבטיח להם שהם לא ימותו מחנק נורא, להנחות אותם ויישארו בתוך המים? וכמה מהם ייכנעו לדחף ההישרדותי הבלתי נשלט לעלות מיד אל פני המים, לפעור את הפה לרווחה וללגום אוויר נקי מלוא ריאותיהם?

המשל ברור. כדי להרוויח כמו וורן באפט צריך את עצבי הפלדה ואת אורך הנשימה הכלכלי של וורן באפט. הרי מאוד קל לצפות במתרחש בשוק ההון רגל על רגל ולהשאר כמעט אדיש, כאשר אתה מתוגמל במשכורות ובונוסים שמנים, וכמובן כאשר לא מדובר בכסף שלך שנמחק. משקיעים לטווח ארוך חייבים להתכונן לכך, שיהיו תקופות ארוכות של חודשים ושנים בהן אחוזים עצומים מההון שלהם ימחקו. זה יקרה בוודאות כי תקופות כאלה תמיד היו בשוק ההון ותמיד יהיו.

אם אינך בטוח במאת האחוזים שאתה מסוגל לראות חצי מהכסף שלך נמחק ולא להניד עפעף,

אם יש לך ספק אפילו זעיר בכך שתהיה מסוגל לראות עשרות אלפי שקלים של כספי הפנסיה שלך, הדירה והעתיד של הילדים שלך נעלמים במהירות ולהישאר בשוק,

אם יש לך ספק אם תצליח להחזיק מעמד עד הזמן הרחוק והמעורפל, העתידי והבלתי ידוע שבו שוק ההון יחליף מגמה ויתחיל לעלות –

אם אתה לא יודע בוודאות שתהיה מסוגל לעשות את זה, לא כדאי להתחיל אפילו עם השקעות לטווח ארוך.

כי ברגע שנקלעת לירידה ארוכה זכות השליטה הבלעדית על הכסף שלך נלקחת ממך עד להודעה חדשה ונגזר עליך להישאר עד סופה של המפולת, גם אם היא תימשך עוד חמש עשרה שנה. וזה דבר שקורה, כמו שהראינו קודם. ואין שום סיבה שזה לא יקרה, שוב ושוב, גם בעתיד.

במקרה שתיכנע לדחף ההישרדותי והבלתי נשלט לצאת באמצעה ולהציל את מה שנשאר לך ,תפסיד נתח מכובד מההון שאיתו נכנסת.

לא סתם יש רק וורן באפט אחד.

השקעה לטווח ארוך לא עובדת למשקיעים הפרטיים, כי היא לא מתאימה לאורך הנשימה הכלכלי הקצר שלהם (יחסית לזה של וורן באפט), ולא לקושי המנטלי שלהם, לראות ערימות של כסף נמחקות ולהשאר בשוק.

אז כדורי הבדולח של סוחרי היום מביאים לכשלונם המהיר תוך מקסימום שנתיים, וגם המאזנים וניתוח ביצועי העבר, כדורי הבדולח של משקיעי הערך גם הם לא מוצלחים יותר.

אז אולי המומחים מצליחים יותר? לצדם עומדים כלי ניבוי משכנעים כמו נסיון, מקצועיות, התמחות, ועוד מילים יפות וקורצות? בואו נבדוק את תוצאותיהם של המומחים על פי המדד היחיד שלא ניתן להתווכח איתו – התוצאות בשטח.

התוצאות בשטח של המומחים

אז אולי פשוטי עם לא יכולים לנבא תוצאות עתידיות של מניות. אבל – אולי המומחים, האנליסטים והכלכלנים, אלה שמספיק טובים כדי לכתוב בעיתון – אולי הם מסוגלים לנבא מתי מניה מסוימת תעלה או תרד? אחרי הכל, יש להם כדורי בדולח מרשימים ונוצצים והם כל כך בטוחים בעצמם!

אני לא אזלזל באינטליגנציה שלך ואאריך כאן. רק אספר בקצרה שבתחילת 1983, השנה שבה המניות נמחקו כמעט לחלוטין, מומחי משרד האוצר הרשו לעצמם להפריח נבואה אופטימית ביותר – ‘הגיאות בבורסה תימשך גם השנה’! מי שהלך על פי הנבואה הזו הפסיד את רוב כספו, או את כולו.

83

ואילו בתחילת 1994, השנה שבה המניות מחקו מחצית משוויין, היו מומחי בנק הפועלים, מומחי הארץ וידיעות כולם כאחד משוכנעים עמוקות כי ‘החגיגה תימשך’.

94

ובנוגע לאנליסטים – מחקר שנפרס על פני שנים רבות מצא שכאשר משקיעים בניגוד לעמדת האנליסטים משיגים תשואות נאות ביותר. מי היה מאמין שהבדיחה עם הזקן ‘להשקיע הפוך מהמלצות האנליסטים’ – נכונה בהחלט?

נותר רק לשאול – מה האינטרס שלהם להטעות כך את הציבור? למה שבתי ההשקעות יהיו מעוניינים, שאני אחשוב שכדאי לי להשקיע לטווח הארוך? ולמה אני רואה טורים חדשים לבקרים על ‘מניות מנצחות’?

והתשובה פשוטה. בתי ההשקעות אינם מעוניינים לבחור בשבילך את אסטרטגיית ההשקעה הטובה ביותר. הדבר היחיד שמעניין אותם זה לשכנע אותך שהם מומחים – כדי שהם יוכלו ליהנות מעמלת הניהול שלהם שאני מזכיר לך – אינה תלויה כלל וכלל בעליבות הביצועים שלהם.

וכדי לעשות את זה בית ההשקעות שלך יהיה מוכן גם לשכנע אותך שכדאי לך להשקיע את הכסף שלך בקרח מאנטארטיקה אם יהיה צורך בכך.

שאר המומחים והאנליסטים גם הם מבינים שהעבודה שלהם תלויה בביסוס התדמית שלהם כמומחים. ולכן הם עושים הכל כדי לשכנע אותך שהם יודעים על מה הם מדברים.

ויש כאן רק שתי אפשרויות – או שהם אכן משלים את עצמם שהם מסוגלים לנבא את העתיד, ואז הם סובלים מזכרון קצר, או שהם מטעים אותך בכוונת מכוון – ואז הם סומכים על הזכרון הקצר שלך.

וזה הזמן לשאול שאלה מביכה: האם בפעם האחרונה שקראת המלצה של אנליסט להשקיע במניה מסוימת וסיננת לעצמך ‘סתם קשקשן’ – האם רשמת את שם המניה ובדקת לאורך זמן את הביצועים שלה?… אין צורך לענות לי. רק שאלה למחשבה.

מיהם הרואים ואינם נראים, מיהם הנביאים האמיתיים בשוק ההון:

בניגוד לכל נביאי השקר הנ”ל, ישנה בבורסה קבוצה קטנה של נביאי אמת. לא תשמע אותם מדברים מעל גבי העיתונים כי את המידע שיש להם, ששווה זהב, הם לעולם לא יסגירו מרצון למשקיעים פשוטי העם.

שום סכום בעולם שתשלם להם לא יניע אותם לחשוף את מה שהם יודעים, כי כשיש לך ידע ששווה מיליארדים – אתה לא צריך לדבר. מספיק לך לעשות.

ואיזה סיכוי יש לכלי “הניבוי” העלובים אל מול הדבר האמיתי?

וכשאני אומר הדבר האמיתי אני מתכוון לכך שבעלי השליטה על החברות בכלל לא צריכים לנבא את העתיד כי הם אלה ששולטים עליו ויוצרים אותו, לפחות בכל מה שקשור למניות שלהם בשוק ההון.

כאשר יש לך כמות עצומה של מניות ברשותך אתה יכול, באמצעות יצירת ביקוש והיצע אמיתיים או מזויפים לשלוט במחירי המניות.

בעלי ההון יכולים לתזמן את הקנייה והמכירה שלהם באופן מושלם, והם אלה שמסירים דרך קבע את וילון הזמן וצופים בקלות אל העתיד.

אין פלא שהם המרוויחים העיקריים בבורסה.

האם אני מציע שתנשק את הבורסה ותפרד ממנה לשלום?

את כל הדברים הנ”ל לא אמרתי כדי לייאש אותך אלא כדי לעזור לך להצליח. כמו בסיפור המרתק והמוכר הבא, היכרות מעמיקה עם החסרונות שלך כמשקיע תסייע לך להיערך בהתאם ולהפוך את אותם חסרונות ליתרונות עצומים – ולנצח.

הסיפור המרתק והמוכר:

david

קטן מול גדול, חלש מול חזק, נמוך מול ענק, נער מול גבר – בסיפור דוד וגוליית מגולמים כל אלה ביחד. לכאורה, כשדוד הצעיר עומד אל מול גוליית הענק, המאסיבי והכבד – זה ברור לכל אחד מי הצד החלש ומי הצד החזק. וכשדוד נוטל את הרוגטקה ובקלילות קולע לגוליית ‘בול בפוני’ – אין דבר שנראה יותר ניסי מזה.

האמנם?

בוא נבדוק. (הקטע הבא מבוסס על רב-המכר המרתק “דוד וגוליית” מאת מלקולם גלדוול).

באותה תקופה תנכ”ית חיילים היו נלחמים בקרב פנים מול פנים לחיים או למוות – עם שריון גדול וחרב פלדה כבדה. אלה היו כללי הקרב הבלתי מעורערים וכך הופיע גוליית בזירה – מעוטר מתכת נוצצת, מאסיבי ומעורר אימה.

כל אחד אחר במקום דוד היה מתחיל בסשן של הרמת משקולות אל תוך הלילה או קורא ללוחם הטוב ביותר שהוא מכיר כדי שילמד אותו כמה תרגילים.

כל אחד אחר היה מתעטף גם הוא בשריון, נוטל חרב וממלמל ללא הרף תפילות מבוהלות כי הרי ברור שבתנאי הקרב הללו רק נס יעזור לו לנצח. וכל אחד אחר היה מאבד את ראשו בגלל הנסיון המגוחך ללכת ראש בראש עם גוליית כשברור מאליו שהראש של גוליית חזק יותר.

אך כשגוליית מופיע בזירה, דוד מסרב להתרשם. הוא מסרב להתמלא במחשבות מבוהלות ובוחר לבחון את מצבו בהיגיון פלדה קר. הוא מבין שהגודל שלו הנו חסרון רק בקרב פנים מול פנים. לעומת זאת בקרב ברזולוציה אחרת,מרחוק, הגודל שלו יאפשר לו גמישות ויהפוך ליתרון.

ולכן הוא בוחר כלי נשק לא שגרתי – רוגטקה במקום חרב.

כך דוד מוודא שגוליית לא יוכל לעשות שימוש ביתרונות המשמעותיים ביותר שלו – הגודל והכוח.

בנוסף, דוד יודע שגוליית חולה במחלה שפוגעת לו בראייה. ולכן הוא מתכנן את שעת ומיקום הקרב כך שהשמש תסנוור את גוליית ותגרום לו להיות כמעט עיוור.

וכך, במקום לקבל קרב בין ילד ללוחם אדיר, קרב שסופו המר ידוע מראש – אנחנו מקבלים משהו אחר לגמרי. אנחנו מקבלים קרב מטווח רחוק בין נער זריז וגמיש, בעל ראייה חדה ויכולת קליעה מדויקת וקטלנית, לבין לוחם ענק מגושם וכמעט עיוור.

האם הניצחון של דוד עדיין מפתיע אותך?

עכשיו לא, כמובן. כי אתה מבין שבתכנון נכון גם החסרונות הגדולים ביותר הופכים להיות יתרונות.

המכשפות מתו. ברוך הבא לזירת המסחר שלי

בזירת המסחר שלי התלמידים קולטים, סוף כל סוף, שהם דוד מול גוליית.

גוליית זאת הבורסה הגדולה ובה מאות אלפי מניות, מיליארדי נתונים ועתיד אחד גדול ולוט בערפל.

גוליית הם גם – בעלי השליטה על החברות שמנצלים את הנחיתות המובנית של המשקיעים הפרטיים, יוצרים שוב ושוב מגמות בשוק ההון וגורפים רווחי עתק על גבם של שאר המשקיעים, מה שנקרא “הציבור”.

גם ה’מקצוענים’ מבתי ההשקעות וגם האנליסטים, הם בסך הכל מרימי משקולות. כל הפעולות שהם מבצעים כדי לנסות לנבא את העתיד הן רק הנסיון המגוחך שלהם לייחס לעצמם יכולת לא להם – היכולת לחזות עתידות בשוק ההון. ונכשלים, שוב ושוב.

בזירת המסחר שלי אנחנו מפסיקים להיכשל. אני והתלמידים שלי יוצאים מנקודת הנחה אחרת לגמרי – שאנחנו לא יודעים מה יהיה ושאין לנו שום דרך לדעת. ולכן אנחנו מכניסים למערכת פקודות אוטומטיות שתפקידן לבטח אותנו מפני כל תוצאה שלא תהיה. למרבה המזל, יש רק שישה תרחישים אפשריים שיכולים לקרות ולכן קל לנו להתכונן אליהם, כדי שישרתו אותנו.

בזירת המסחר שלי אנחנו מבינים שקשה יהיה לנו לעמוד בהפסדים כבדים ורצופים של שנים כדי להגיע (אולי) אל הפרס המובטח. אנחנו מבינים שייתכן שנצליח להחזיק מעמד – אבל רוב הסיכויים שנרגיש לחץ בלתי נשלט להוציא את הראש מהמים הטובעניים ולהפסיד נתח הגון מהחסכונות שלנו, ולכן אנחנו לא לוקחים סיכון ולא מניחים לעצמנו לאבד שליטה על ההון שלנו למשך שנים. שיטת המסחר שלנו היא שבועית.

בזירת המסחר שלנו אנחנו מבינים, שהיחידים שפועלים בבורסה מתור ידיעה אמיתית ולא הימור וניחוש הם בעלי ההון ובעלי החברות בכבודם ובעצמם. ולכן אנחנו אוספים בצורה שיטתית (באמצעות תוכנה) מידע על פעולות הקנייה והמכירה הכבדות והסמויות שלהם (אלה שהם מנסים בכל כוחם להסתיר מהמון המשקיעים הפרטיים) ופועלים בהתאם.

וקריטי להצלחתנו לא פחות: בזירת המסחר שלנו יש איתותים ברורים, סימנים מובהקים שמאירים את דרכנו ומנחים אותנו מה לעשות. אין שום צורך להזדקק לתחושות בטן מוצדקות יותר או פחות או לאינטואיציה שמתבטאת במושג “נראה לי”.

“נראה לי שהגיע הזמן לצאת מהשוק ולחכות לראות מה יהיה”…

“על פי התראות של מספר מומחים נראה כי השוק בבועה ועומד ליפול”…

המשפטים האלה נשמעים לך מוכרים קצת?

בזירת המסחר שלי שום דבר אינו “נראה לי”. כל צעד של מכירה או קנייה מגובה בידע, וסימנים בדוקים ומובהקים ששוק ההון בעצמו מעניק לנו על המתרחש בו.

למה אני מתכוון ב”סימנים בדוקים ומובהקים ששוק ההון בעצמו מעניק לנו”?

מה לדעתך היה הסימן שהמניה הזו עומדת לעלות בעשרות אחוזים?


 

כפי שאתה רואה, מתחת לגרף מחיר המניה, הצבע האדום מתחלף לצבע ירוק בתחילת דצמבר.

מהו הסימן הזה? עוד דקה אני חוזר אליו. כי זה לא רק סימן – זה הסיבה שבגללה המניה זינקה.

בוא נציץ בעוד מניה. מה גרם לה להכפיל את עצמה ויותר? מה הסיבה? ומה היה הסימן לסיבה הזו?


 

גם כאן, הצבע האדום התחלף בצבע ירוק.

בחודש מאי התחיל משהו ירוק.

שתי המניות האלה, NAT ו – JBLU נסחרות בשוק ההון האמריקאי (המכונה וול סטריט), אבל אין קשר ביניהן. רואים שהן לא מתואמות ומתחילות לזנק בזמנים שונים לגמרי.

למעשה בכל חודש יש מניות שמתחילות מחזור עליה חדש לחלוטין, ויש מניות אחרות, שמתחילות מחזור ירידה חדש לחלוטין.

מי גורם למחזורי העליה והירידה האלה, השונים כל כך זה מזה למרות שכל המניות האלה נסחרות באותו שוק הון?

הגורם היחידי למחזורי עליה וירידה משמעותיים (לא שינויים קטנטנים של יום-יום) הוא בעלי החברות.

כבר הזכרתי קודם שבעלי החברות כאילו משחקים פוקר בקלפים פתוחים. הם יודעים מה באמת קורה בחברות שלהם. ואם הם יודעים שמשהו טוב קורה, יש להם סיבה לאסוף מניות בחברה שלהם.

בשקט בשקט, שאף אחד לא ירגיש, הם הרי לא רוצים “לירות לעצמם ברגל” ולקנות ביוקר. כל הרעיון זה שהם קונים בזול את מה שהציבור יקנה אחר כך ביוקר.

וגם במניה הזו התחיל משהו ירוק, בחודש אוקטובר. כל מניה והחודש הירוק שלה.

החודש הירוק הוא החודש שבו האיסוף השקט של בעלי החברה עלה על הראדאר שלנו.


 

כאשר בעלי החברות עסוקים באיסוף המניה שלהם כאשר הם יודעים חדשות טובות מהותיות, הם מתחילים מחזור עליות במניה.

אבל כמו שהם אלה שמתחילים את מחזור העליות, הם אלה שגם מסיימים אותו.

הם מביאים את מחזור העליות לסיומו, כאשר הם יודעים חדשות רעות מהותיות, שמביאות אותם לפזר את המניה שלהם בשוק, ישר לתוך הפה הפעור של הציבור שנמצא באופוריה של קניות. כי הציבור עדיין לא מעודכן במה שבעלי החברה כבר יודעים.

מה לדעתך גרם למניה הזו לצנוח, אחרי עליות כל כך יפות וממושכות? אין לי מושג, וגם זה לא משנה לי. הדבר היחידי שמשנה לי הוא שבעלי החברה הזו, והמקורבים אליהם, מפזרים באגרסיביות את המניה שלהם במחירים יקרים. איך את זה אני כן יודע? מבט אחד – הצבע הירוק התחלף בצבע אדום.


 

כדאי להפנים, ש”תפקידו” של הציבור – בעיני בעלי החברות – הוא לעזור להם להתעשר.

הציבור מוכר בפניקה במפולות, וכך מספק לבעלי החברות את המניות שלהם בזול.

וכעבור שנים הציבור קונה באופוריה בעליות, מנפח את שווי החברות למחירים לא הגיוניים, וכך מספק לבעלי החברות אפשרות נוחה לממש רווחים חלומיים שנצברו במחזור עליות אחד. וכך שוב ושוב.

לאורך כל ההסטוריה של שוקי ההון, זה התפקיד של הציבור – להעשיר את בעלי החברות.

היחידים מקרב הציבור שעושים בעצמם כסף בשוק ההון הם אלה שלמדו את המשחק היחידי האפשרי מבחינתם: לתפוס טרמפ על בעלי החברות.

ומה לדעתך גרם למניה הזו למחוק עשרות אחוזים משוויה, בזמן שרוב המניות בשוק עלו?

רק סיבה אחת – “בעלי הבית” של החברה הזו מכרו, והציבור נשאר פתאום עזוב לנפשו, בלי “רשת ביטחון”.


 

ואותו דבר במניה הזו –


 

כפי שאתה מבין, כסף גדול ושיטתי עושים במניות שנמצאות בתחילתו של מחזור עליות, או בתחילתו של מחזור ירידות. בשני המקרים ה”דוידים” הם אלה שעושים את הכסף, כי הם משקיעים עם כוון הפעולה של בעלי החברות ונגד כוון הפעולה של הציבור.

אוקיי אז מה זה האדום/ירוק הזה ואיך הוא נוצר?

האדום/ירוק הוא מד זרימת הכסף. זהו מדד שיצרתי כדי שאוכל לזהות במבט אחד מהיר תנועה של כסף כבד פנימה או החוצה בכל מניה שנסחרת בוול סטריט.

המדד מתבסס על ידע שקיבלתי באמצע שנות ה-90 ממורי, המשקיע והטריידר המפורסם לארי וויליאמס.

לארי פרסם את הגרסה המוקדמת הקלאסית של מדד האיסוף /פיזור בשנת 1970!

כך שהידע הזה הוכיח את עצמו ועמד במבחני השוק של עשרות השנים האחרונות.

מה שעושה מדד זה בפועל הוא:

לחשב את זרימת הכסף ללא “הכסף החם” של הציבור בשעת המסחר הראשונה של היום.

שמעת נכון. כי “הכסף החם” בפתיחת היום, ובמיוחד בפתיחת השבוע, הוא “הכסף הטיפש” ביותר שקיים.

וזה מה שאני רוצה שתפנים ותיישם, וזה הולך לשנות את כל התוצאות שלך בשוק ההון:

1st

מה שאתה יכול ליישם כבר היום כדי לקבל תוצאות שונות לגמרי מהעדר, זה להימנע מקניית מניות בשעה הראשונה של היום, ובמיוחד בשעה הראשונה של השבוע!

ובעיקר – ניטרול אפקט השעה הראשונה הפך את מד זרימת הכסף למידע פנים סודי וחוקי לחלוטין!

מידע פנים אמיתי זה מאפשר לנו לדעת בבטחון מתי לקנות מניה ומתי למכור מניה.

90% מההפסדים של משקיעים פרטיים באים מסיבה אחת… הפחד להפסיד!

זה פרדוקס – הפחד להפסיד הוא זה שמביא להפסדים עצמם.

אבל… ממה נולד הפחד עצמו?

הפחד נולד מחוסר הידיעה, מחוסר הודאות, מהתחושה הפנימית החזקה שאתה משקיע בעצם בעיניים עצומות.

ואתה יודע את זה.

אנחנו דוד, שמנצח את גוליית שוב ושוב כבר שנים. וזה מתאפשר לנו בגלל שאנחנו מודעים לעצמנו, אנחנו שיטתיים, מתמידים ויש לנו אסטרטגיה ברורה להתמודד עם כל תרחיש בשוק ההון. זה מאפשר לנו להרוויח גם כשהשוק עולה וגם כשהוא יורד, כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד.

הצעד הראשון שלך כדי להיות “דוד” הוא להפסיק לרוץ אחרי הזנב בחיפוש שיטות לעקוף את הגוליית ולהתחכם לו, ופשוט לנצח אותו תוך שימוש בכוח שלועצמו. לא לעקוף, אלא להתחבר לעוצמה שלו.

זו דרך שאין בה מאבק, אלא במקומו יש בה זרימה.

בהצלחה!

איתן רותם

אהבת את המדריך? שלח לחבר!

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

כאן אתה נרשם אל: קורס הטריידר 1-2-3

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

היום מבחן חשוב לתקופת החנינה בשוק המניות, 13 באפריל 2020

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

וובינר שאלות תשובות לשוק היורד חלק א’, 17 במרץ 2020

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

המדריך: כללי ההשקעה של הכסף החכם והרגוע

 
 
goodbye

178 מחשבות על “לדעת בבטחון מתי לקנות מניה – מדריך מאת איתן רותם”

  • ניסים תודה ששאלת
   בחלט כן! יש 10 אינדיקטורים, 6 מהם ייחודיים ובלעדיים.
   הנה רשימת האינדיקטורים:
   1. מד זרימת הכסף (* ייחודי) – המצפן שלנו, כוון עליה או כוון ירידה במניה/ תעודת סל / השוק כולו.
   2. רצועות קלטנר – אומדן של פוטנציאל רווח.
   3. קופסת דארווס + לייזי סטופ (* ייחודי) – נקודות אובייקטיביות לכניסה ויציאה מדוייקים.
   4. פקטור ATR (* ייחודי) – מקטין סיכון של אקראיות בכניסה וביציאה, וע”י כך משפר את הרווחיות.
   5. איתותי 1-2-3 (* ייחודי) – חץ קטן על הגרף בשבוע שמעליו כדאי למקם פקודת כניסה (LONG ) – אינדיקטור יעיל בטירוף. הוא מופיע כשצריך. וכמעט לא מופיע כשלא צריך.
   6. רקע גרף Market Yes*No (* ייחודי) – אומר מתי לפעול ומתי לנוח – אינדיקטור מגניב והכי ברור ויזואלית לעין של כל אחד, מתחיל או מנוסה.
   7. סורק 1-2-3 (* ייחודי) – מנוע חיפוש שסורק את כל המניות בוול סטריט, ומביא רשימת של טריידים חמים לשבוע זה! יש בעצם סורק אחד למניות לונג, ועוד סורק 1-2-3 למניות שורט – לרווח מנפילה של מניות!
   8. מדד שיאים-שפלים של השוק – אחד מ-2 מדדי-על שעוזרים לנו להיצמד לכוון הנכון של השוק.
   9. מדד נפח המסחר של המניות העולות והיורדות בשוק – אחד מ-2 מדדי-על שעוזרים לנו להיצמד לכוון הנכון של השוק.
   10. זוג מדדי מומנטום של השוק – שעוזרים לנו לזהות מראש סימני סכנה לשוק כולו. עוד לפני שכוון השוק התחלף.
   ניסים, לנוחותך, ההרשמה כאן >> לחץ כאן <<בברכה,
   איתן

 1. איתן שלום. אני בן 52 שמי חזי כבר לא ילד…. משלל האינפורמציה שקראתי וחקרתי את נושא שוק ההון אתה נשמע הכי פרקטי אמיתי וגם די מציאותי אשמח לשמוע ממך עוד בנושא.אולם רציתי להבין האם אתה מעביר קורס מסודר בנושא? ואיך ניתן ליצור עימך קשר בהקדם. בברכה והצלחה

 2. מאד נהניתי כמה שאלות ברשותך
  1. בעצם משתמשים בתוכנה שלך לזהות ולנתח מניות וקונים בנפרד דרך בית השקעות כלשהוא
  2. מתאים גם לאלה שרוצים להתעסק על בסיס יום יומי שעה שעתיים כדי להרויח יותר
  3. אם השיטה ככ פשוטה למה צריך קורס שלם בשביל זה
  תודה אשמח למענה

  • אבי היקר
   בהחלט אני מסכים איתך שהשיטה פשוטה, אך זה לא אומר שאין צורך לדעת מה עושים. גם לנהוג במכונית זה פשוט – כשיודעים. אבל לפני שידעת, היית צריך ללמוד, ולתרגל. נכון? גם כאן אותו הדבר.
   לגבי “על בסיס יום יומי שעה שעתיים” – אין דבר יותר מצחיק מזה. אל תיתן למוכרי האשליות להשלות אותך. בשוק המניות, עבודה יותר קשה יותר שעות – מובילה להפסדים ולא לרווחים. אל תיפול למלכודת הפתיים, סוג חשיבה כזה מתאים יותר לבני 20 שחולמים על התעשרות מהירה. אבל אתה כבר יודע שאין חיה כזאת.

 3. משהו לא מסתדר לי: יש בשוק מפולות הרסניות בזמן קצר מדי מספר שנים. האם הן נובעות מכך שכל בעלי העניין החליטו למכור מניות באותם ימים ספורים? בנוסף, חוקי הבורסה מחייבים בעלי עניין לפרסם את הפעולות שלהם כך שהמידע הזה גלויץ

  • אבי
   למכירה “פתאומית” שמידרדרת לבהלה, קודם תהליך מכירה ארוך של בעלי עניין. בין חצי שנה לשנה.
   וציינת מפולות הרסניות בזמן קצר. מפולת 2008 היתה שנה וחצי (אוק’ 07 עד מרץ 09). מיני-מפולת 2011 היתה חמישה חודשים (מאי עד אוקטובר 2011).
   ככלל, אין “דברים פתאומיים”. אין ואקום בשום מקום, וגם לא בשוק המניות. תהליכים עמוקים וממושכים הם סמויים מהעין, כמו קרחון שמתקרב לספינה, וכשהוא מופיע ועומד לפגוע בה, זה כבר מאוחר מדי בשבילה.

 4. בס”ד
  קראתי ולמדתי לטעות שעשיתי נכנסתי בתחילת המסחר ללא הידיעה לסגירה מיום אתמול וכאשר הרווחתי ורציתי עוד “הפסדתי” את אשר הרווחתי וכאשר התחילה לרדת לא יצאתי מיד וקיוויתי שהיא תעלה. והמשיכה לרדת
  כיום אני תקוע בכמה מניות ב-50% הפסד ואני מחכה שיעלו ויש סבלנות
  אשמח להצטרף לקורס שלך מה המחיר של הקורס
  בתודה רחמים

  • גיורא תודה!
   בדיוק כאן נכנס מד זרימת הכסף לתמונה!
   בפשטות, מבלי להיכנס לחישובים, מד זרימת הכסף מנפה מהנתונים את מה ששייך לעסקאות הבהולות של פתיחת היום. עסקאות אלה מיוחסות ל”כסף הטיפש” בקונה ומוכר בפקודות MARKET (פקודות שמאפשרות לצד השני בעסקה לעולל לכסף הטיפש מה שבא לו!).
   כשאתה מנפה מהנתונים את הכסף הטיפש, אתה מקבל קירוב טוב מספיק ל”כסף החכם”.
   “הכסף החכם” יכול להיות מורכב מ:
   – בעלי החברה
   – מקורבים של בעלי החברה
   – קרנות גידור אגרסיביות שקיבלו טיפ מבעלי החברה או ממקורביהם
   – מישהו אחר שקיבל מידע פנים חצי-חוקי או לא חוקי בכלל.

    • בן,
     המחיר של קורס מעולה ששווה הרבה מאוד כסף, חייב להיות בהתאם.
     קורס זול שווה בהתאם למחירו. אני בטוח שאתה לא מחפש קורס זול.
     לגבי “קורס אונליין”, אני חושב שהיום כבר מיותר לציין שוב את היתרון המוחלט של שיעור מוקלט שאתה יכול לחזור עליו ללא הגבלה, לעומת “שיעור פרונטלי”, שאתה זוכר מה שאתה זוכר, וכל היתר הלך לפח.
     לכן השאלה היא לא אם זה “קורס אונליין” או “קורס פרונטלי”, אלא השאלה האמיתית היא האם הוא נותן לך ערך ששווה לך זהב לשנים רבות.
     בהצלחה
     איתן

 5. איתן שלום,
  אני קורא את כל החומר שלך בשקיקה ואני חושב שהוא מתאים לי.
  אבל לפני שהרשם לקורס בהדרכתך, הייתי רוצה לבדוק אתך מספר נקודות ואשמח לקבל ממך מענה.
  יצאתי לפנסיה מוקדמת מסיבת מחלה והיום אני ממתין להשתלת כליה שיכולה להיות בכל רגע.
  והשאלות שלי הם:
  1.בגלל הסיבה שהזכרתי לעיל האם אני יוכל באמצע הקורס לעשות הפסקה של כשבועיים?
  2.אני מבין שהשיעורים הם באונליין ויש מידי פעם כנס של התלמידים, יהיה לי מאוד קשה להגיע מה עושים?
  3.האם צריך כבר באתחלה לפתוח חשבון למסחר?

 6. שלום איתן היקר
  לאחר שסיימתי קורס סווינג במכללת פסגות ולאחר כתיבת “תכניות עבודה” לא מעטות אני כל כך שמח לקרוא
  את הדברים שלך!!! כל התקופה האחרונה שלי של כתיבת התכניות מלווה בתחושה חזקה מאוד של תכל’ס
  ספקולטיביות. והמאמר שלך מסביר את ההיגיון. אגב בגלל התובנה הזו כבר לפני חודש ביקשתי להחליף את
  קורס הדייטרייד שנרשמתי אליו כבר לקורס אחר – “קפיטל מניג’מנט” כי ראיתי שתכלס כל האנשים הרציניים
  בכלל לא סוחרים יומיים!! אז למה לי ללמוד את זה..
  רציתי לשאול אותך, קורס נוסף שאני לוקח הוא “מנטלי”- אני מניח שאתה מכיר במה מדובר. האם בגישה שלך
  אתה גם מעניק לתלמידים קורס מנטלי? או שלפי הגישה שלך אין בכך צורך כי אתה לא “מהמר”?

 7. שלום רב
  ראשית תודה על המאמר המצויין שכולל עובדות ואמיתות רבות, כמו התרגילים של בעלי החברות,מחזיקי חבילות גדולות של מניות באותה חברה וגורמים מקורבים שמשתתפים בחגיגה על חשבון הפריירים. כוון שיש בכל זאת קושי עצום להתמודד מול התרגילים האלה (ואחרים של עושי שוק ,מנהלי קרנות ,בנקים ועוד)אולי הדבר ה”אמיתי” החשוב הוא המדד P/E?
  יש להבחין בין מחיר של מנייה לערך שלה. נכון שבדרך כלכל אין קשר ביניהם אבל לטווח הארוך יתכן שזה מה שיקבע למשקיע סולידי ולא ספקולטיבי ?ברור שמי שרוצה להרוויח מתנודות קצרות (יומיות או חודשיות) מדד זה לא יעזור,אבל למשקיע סולידי לטווח ארוך אולי זה הכוון המקטין ממשמעותית סיכון (ברור שיחד עם זאת, תשואות נמוכות יותר-או להיפך)

  • אשר מה זה “משקיע סולידי לטווח ארוך”? זה דבר והיפוכו!
   משקיע סולידי לא לוקח סיכונים או קטנים מאוד. משקיע לטווח ארוך הוא מתאבד שיעי, מהמר על כספו שלוקח את הסיכונים הגדולים ביותר.
   על כל מניה אחת שתראה לי בדיעבד ש”היה כדאי להחזיק אותה לטווח ארוך”… אני אראה לך חמש מניות שהיית מפסיד את המכנסיים

 8. איתן שלום,
  התוודעתי אליך לאחרונה ומצאתי את הדברים מענינים מאוד.
  לא ברור לי דבר אחד. לשיטתך אתה מוציא מהמשוואה את תנועות הכסף בשעה הראשונה של היום (רק ביום ראשון של המסחר)… מה שלא ברור איך אתה ‘מוציא’ בפועל את התנועות ?
  בברכה,
  ערן

 9. שלום
  אני כרגע מתלבט אם ללמוד ואיפה.
  כל אחד טוען שהוא הכי מקצועי והשיטה שלו הכי טובה.
  מכל הכתבה הארוכה הבנתי שאסור לסחור בשעה הראשונה ביום.
  האם יש משהו שפיספסתי?
  מה אצלך שונה מאחרים לדוגמא, מכללת מגמות שגם שם המליצו לי בתחילת הדרך לסחור באופן שבועי ולא יומי.
  אורן

  • אורן שלום
   אני לא טוען שאני “הכי מקצועי” או ש”השיטה שלי הכי טובה”.
   ממש לא.
   אני טוען רק שהשיטה הזו נוחה לי ומתאימה לי, ולכן קל לי להתמיד בה בלי מאמץ כל החיים.
   וזה הבדל גדול בין רווחיות קצרת טווח שאתה מקבל משיטה טובה אבל שלא מתאימה לך, לבין רווחיות לחיים שלמים שאתה מקבל משיטה רווחית שמתאימה לך.
   אתה תכיר אותי ואת שיטתי הרבה יותר בסרטונים הבאים שתראה.
   הצלחות תמיד
   איתן

 10. שלום איתן
  אחד הדברים החזקים שאני לוקח מהדברים שכתבת , הוא הקטע שאתה כותב , שצריך לתפוס טרמפ על בעלי ההון ולהשתמש בכח שלהם עצמם …
  לי זה ברור שיש עושי שוק ( בעלי ההון ), אשר משפיעים על השוק על פי רצונם מווסתים את המדד, כמו בעלי החברות שקונים או מוכרים על פי מידע פנים ובדרך זו מווסתים את מחיר המניה …
  מדד המעוף לדוגמה מווסת על ידי עושי שוק , כמו שמניות מווסתות על ידי בעלי ההון …
  האם ניתן להתאים את מד זרימת הכסף גם למדדים , או רק למניות ?
  תודה .

  • עופר תודה
   בהחלט גם למדדים, שבעקיפין מושפעים מהמשחק הפנימי של בעלי החברות הגדולות שמשפיעות על המדדים.
   אם אתה רוצה למנף לטובתך את שיטת ה-מאני פלואו, המקום לעשות את זה הוא לא בסד העינויים של תל אביב… המקום לעשות את זה בלי מגבלות בכלל הוא האוקיינוס הכחול הפתוח של וול סטריט.

 11. היי,
  אני עובד שכיר וניסיתי בעבר לסחור במניות.
  בזמנו, הגעתי למסקנה כי מסחר במניות הוא עבודה בפני עצמה ושיש לפנות לזה זמן לא מבוטל.
  ואם אתה סוחר בחו”ל אז אתה עובד כשכיר ביום וכסוחר בלילה.
  ומה עם קצת שינה ???
  לשאלתי,
  1. האם אתה מציע דרך מסחר אחרת אשר מאפשרת שילוב בין מסחר במניות לבין עבודה כשכיר?
  2. מהו הסכום שאתה ממליץ עליו למסחר בשיטה שלך?
  תודה מראש,
  ראובן

  • ראובן שלום!
   אני מסכים לגמרי עם מה שאמרת – זו עבדות!!! וזה בדיוק מתאר את המסחר היומי. אבל… זה לא מה שאני עושה 🙂
   אני בא ביום ראשון, מנתח את השוק (5-10 דקות) + מתכנן את הטריידים שלי הקיימים והחדשים (30 עד 70 דקות). בשאר ימות השבוע, מקדיש דקות ספורות.
   מסך? לא רואה אותו שניה אחת כשהשוק פתוח. רק כשהשוק סגור, אני מכניס פקודות חדשות או מעדכן פקודות קיימות במערכת המסחר.
   כשזה מתבצע? אני לא צריך להיות שם. אנחנו במאה ה-21 או במאה ה-19 ? במאה ה-19 אנשים היו צריכים להיות שם בשביל שהפקודות שלהם יתבצעו.
   1. לשאלתך, אתה כבר מבין את התשובה שלי. שיטת המסחר שלי דורשת בין שעה לשעתיים בשבוע. האם זה מתאים לשכיר? לדעתי זה מתאים לכל שכיר.
   2. המינימום להתחלה הוא 5,000 דולר. במסגרת הליווי שאני מעניק לתלמידים שלי (ליווי שבועי קבוע במשך שנה), אני מנחה אותם לסחור בחשבון דמו (כלומר סימולציה) ב-3 החודשים הראשונים.
   מקווה שעזרתי לך
   איתן

 12. היי איתן. תודה על המדריך המרתק והמעניין. מצאתי את עצמי חוזרת ומשננת פסקאות שונות מידי פעם. נראה לי אישית , שבשנים האחרונות חשבתי כמוך על כך שמי שמהנל וקובע את הבורסה הם בעלי החרות, לכן נחשבתי בעיני יועצי ההשקעות בבנק ל” פרנואידית” , שכולם רוצים את לקלקל לי. בדרך כלל אני בוחרת לבד את המניות ובעברית הזמן כשהם מעצים לי , התוצאה הי הפסד, ואני אומרת להם.
  בכל מקרה , כמה שאני לומדת יותר אני מגלה שאני יודעת פחות, בערך.מקווה לשאוב מההוצאות שלך עוד ידע לשיפור הביצועים של התיק שרובו מנייתי.שוב תודה. מרים לויה

 13. היי איתן,
  אהבתי מאוד את המדריך. אני שמח שאתה משתף אותנו, הנתונים שלך משכנעים, ובאופן כללי אתה כותב טוב ?
  מס’ שאלות:
  1. כמה רווח עשה תיק המניות שלך מאז הקמתו?
  2. אם זו שיטה כל כך טובה- איך ייתכן שלא כולם עושים ככה?
  3. בהנחה שזו שיטה סודית שעובדת- האם בכך שאתה מלמד את השיטה אתה לא הורס אותה?
  4. איפה ניתן לקרוא עוד על שיטת המסחר הזו?
  תודה רבה
  אלון

  • אלון תודה!
   1. תיק המניות שלי נוסד בשנת 1987… אבל בפועל אני מתחיל למדוד את עצמי מ-1995. למה? כי רק אז יצאתי מ”מחלקת המהמרים”… בשנה ממוצעת בשוק עולה זה בין 15% ל-25%. בשנה של שוק יורד זה 30% עד 50%.
   2. יש שיטות טובות שעובדות בעקביות. המשותף לכולן – כולן פשוטות. למה רוב האנשים מתעקשים לסבך, וכך מכשילים את עצמם? אין לי תשובה לזה. אולי בתוך-תוכם הם לא מאמינים שמשהו פשוט וישר יצליח, ומחפשים את המורכבות.
   3. הנחה מוטעית… אין פה שום סוד. רוצה לדעת יותר? תקרא את “זכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט” מאת אדווין לפבר. הספר יצא ב-1923… תמצא שם 99% מה”סודות”. סודות זה שטויות במיץ. הגאונות נמצאת בפשטות.
   4. ע”ע תשובה 3…
   בכיף
   איתן

  • הי חגי תודה!
   א. כן (ועוד הרבה דברים נוספים)
   ב. 100 ש”ח לחודש.
   ג. בשום אופן לא מסחר יומי! שומר נפשו ירחק!
   מסחר יומי זה אופיום להמונים – אשליות על התעשרות קלה ומהירה ו”לייפסטייל” של מגזינים מחו”ל.
   זה רק לחלשי אופי או חלשי מוח או שניהם.
   איתן

 14. מעניין מאד תוכל בבקשה לתת פרטים לקורסים החל מאוקטובר עלות, מספר מפגשים.
  האם תוכל לתת דוגמא למנייה שעכשיו יש בה איסוף של בעלי מניות ואיך אתה יודע זאת לפני פירסום עיתונאי או פירסום של בעלי השליטה.

  • יוסי תודה!
   אם אפתח קורס באוקטובר, אני אפרסם אותו וכמובן גם אתה תדע על כך.
   דוגמא למניה שכעת (סוף יוני 2017) נמצאת באיסוף רציני: EQR. “קו רצינות” של המניה – מעל מחיר 68.35 דולר. כלומר אם היא תסגור מעל מחיר זה, תיפתח לה אופציה למימשוש פוטנציאל עד 80 דולר לפחות (פוטנציאל רווח כ-15%).

 15. איתן שלום.
  אין ספק אתה מרתק בכל מה שנוגע להסבר המציאות ואני באמת שבוי בכל מה שאתה מפרסם
  ובזכותך יש לי הבנה הרבה יותר טובה עד שאני מגיע לסיפא של כמעט כל הרצאה שלך.
  כל הרצאה שלך מסתיימת במד זרימת הכסף שההסבר שאתה נותן לו מרתק.ואני תלמידך הנאמן לא מצליח להתחמק מהשאלה שקופצת לי בראש ולא קיבלתי עדיין תשובה.
  מה ההבדל בין מד זרימת הכסףלבין money flow index? שיש לנו באוסף האינדקטורים בתוכנה ?
  מצפה לתשובה.
  תלמידך הנאמן.

  • שלומי היקר תודה מקרב לב 🙂
   ולשאלתך – money flow index כמו כל אינדקס מקפץ בתוך תחום מוגדר מראש, ומנסה להציע לך אזורים נמוכים כ”מכירת-יתר” ואזורים גבוהים כ”קניית-יתר”.
   באזורי “מכירת-יתר” משתמע שכדאי לקנות, ובאזורי “קניית-יתר” משתמע שמומלץ למכור.
   אבל במציאות – לרוב – זה לא כך.
   לעומתו, מד זרימת הכסף שלי אינו מתיימר להציע אזורי קיצון כאלה (אמיתיים או מדומים). תפקידו האחד להצביע על ביקוש חזק של בעלי העניין, או היצע (מכירה) חזק של בעלי העניין.
   ואם אנחנו רואים למשל את מד זרימת הכסף עולה לשיא בכל שלוש סקאלות-הזמן – חודשי, שבועי, ויומי – אז אנחנו מקבלים סימן ברור לביקוש פנימי חזק במיוחד.
   זה כל מה שאנחנו מבקשים לקבל ממנו 🙂

 16. איתן שלום
  אתה מציג גישה הגיונית ותזה מתאימה, אבל כל מה שכתבת לעיל, לא מגיע לכלל הוכחה.
  לא הוצגה הוכחה , שבדרך שלך ניתן להשיג אחוז רווח ממוצע גבוה לתקופה מסויימת.
  אני לא מסכים איתך שוורן באפט הוא היחיד על פני כדור הארץ שמגיע לרווחים מצויינים בשוק ההון. יש עוד אנשים שהצליחו אבל אינם מגיעים לשיעור קומתו. וקשה למי שמצליח להשיג רווחים, (גם אם אינם מגיעים לרמה של וורן באפט) לדעת אם הוא יכול עדיין להפיק תועלת מהשיטה שלך.
  יורם

  • יורם אני מסכים איתך שוורן באפט אינו היחידי בעולם שהצליח. יש עוד כמה “מיוחדים במינם”. כולנו מבינים שהם חריג זעיר ביותר. לכן השאלה היא אם יש דרך אחרת.
   בוודאי תסכים איתי שגם באפט וגם אותו קומץ זעיר של מיוחדים במינם (כולם כמובן משקיעים לטווח ארוך מאוד), כושלים רק בדבר אחד שאתה ואני לא חייבים ליפול בו: המפולות.
   מבחינת זמן, המפולות תופסות חלק קטן מהזמן. שווקים עולים תופסים את החלק המכריע של הזמן.
   אבל…
   מבחינת אחוזי רווח, למפולות “הקצרות” (שנה-שנתיים בלבד) יש השפעה ענקית והרסנית.
   הנה למשל, המניה של וורן באפט נפלה 55% במפולת 2008.

   האם אתה היית מוכן לראות חצי מכספך נמחק ולא ממצמץ אפילו לשניה כי אתה מאמין בטווח הארוך?
   אני לא. ואני מאמין שגם אתה לא.
   ופה בדיוק טמון היתרון שלנו, והיכולת שלנו להניב תשואה עודפת גדולה על השוק, אפילו מבלי לנסות להכות אותו.
   בניגוד לבאפט ולכל המשקיעים, החכמים והלא-חכמים כאחד, שמשקיעים “לטווח ארוך”, בלי להביא בחשבון את תקופות החורף הפיננסי הקצרות אך ההרסניות, אתה יכול גם לא להפסיד בשוק יורד, וגם להרוויח מעצם הירידה! בעזרת תעודות סל שורט, או שורט על מניות חלשות עם זרימת כסף אדומה ושלילית!
   ופה נעוץ ההבדל הקטן. אבל בטווח הארוך… הוא מצטבר להבדל גדול מאוד.
   די אם אזכיר שכל עשר שנים יש מפולת אחת או שתיים.
   שלא להזכיר את השקט הנפשי שיש לך כשכולם מסביב לחוצים אימים, ובצדק.

 17. לאיתן שלום רב.
  קראתי בעיון את המאמר שלך שהוסיף עוד נקודת מבט על המתרחש בבורסה.
  אך יש לי כמה הערות ,תהיות.
  א. גרף השקעה לטווח ארוך נכון שהמגמות נמשכות זמן רב.אך המגמה הבולטת היא שלאורך זמן יש עליה מובהקת
  ב.כל המדריכים מזכירים את וורן באפט כדוגמא למשקיע. אף אחד לא מסביר כיצד הוא עושה זאת. ולראיה כמה כמוהו יש.?
  ג.קניה בשעה ראשונה .בדרך כלל לא נכונה אך לעתים קרובות מאחרים את הרכבת.
  ד. מסוכן להסתמך על פרמטר אחד.אך ללא ספק קניה ומכירה של בעלי ענין ושלוחיהם זהו סימן מובהק לכיוון המניה.נותר רק לזהות את זה…
  בברכת הצלחה ירוקה.

  • שלמה,
   א. המגמה הבולטת לאורך זמן היא עליה, זה נכון. אבל נסה לספר את זה למיליוני המסכנים שמחקו חלק גדול מכספם ב-2011, 2008, 2002, 2001, 1998, 1994, 1987, 1983, …., 1974, 1973, ….., 1942, 1937, 1931, 1930, 1929, …., וכו’ וכו’ עד 1721 (מפולת לונדון), 1720 (מפולת פריז).
   ב. בדיוק. וורן באפט יש רק אחד. העצה שלי לתלמידיי ולכל מי שצופה בסרטונים שלי: אל תרדמו בשמירה. תנהלו שיטה לייצור ולקיחת רווחים, ואל תחלמו על “שגר ושכח”. אתם לא באפט, ואני בטח שלא.
   ג. לא מעניין אותי “איחור הרכבת” – תמיד יש עוד רכבות. כן מעניין אותי לשמור על כספי מפני השתוללות רגשית בשעה הראשונה.
   ד. זה לא “פרמטר אחד”. “מידע פנים של אנשי פנים” זה לא פרמטר – זה מידע. ועם זאת, יש להשתמש במחיר כפילטר אחרון. כאן נכנסת “קופסת דארווס” שמסמנת לי באיזה מחיר להיכנס ובאיזה מחיר לצאת.
   בהצלחה!
   איתן

  • אלי תודה
   כדי לעשות כסף יפה, ובעקביות, לא צריך 80% הצלחה. כי זה לא מה שחשוב.
   מה שחשוב באמת זה לעשות הרבה כסף בטריידים הטובים ולהפסיד מעט כסף בטריידים הרעים, הבלתי-נמנעים.
   ומה שמאפשר את השגת המטרה הזו זה שילוב של 4 אלמנטים, כלומר 4 רגליים לשולחן יציב:
   1. שיטת זיהוי מניות מועדפות, על פי מידע פנים חוקי.
   2. טקטיקה של כניסה חכמה, כלומר כניסה מותנית, שמוסיפה בטחון נוסף או לחילופין פילטר על סימן שגוי.
   3. טקטיקה של יציאה חכמה, כלומר כזו שקודם כל מסלקת סיכונים ורק אחר כך ממקסמת רווחים.
   4. שיטה של ניהול סיכונים ברמת התיק כולו, ולא רק ברמת המניה הבודדת.
   כל טוב!
   איתן

  • יואל,
   המתנד שלי והסורקים שלי שמוצאים את המניות המועדפות ללונג ולשורט, נמצאים בתוכנת עץ הכסף, אותה אתה מקבל – לכל חייך וללא עלות – במסגרת הקורס שלי.
   תוכנה זו פורצת דרך עבורך – כי היא מאפשרת להיות להיות עצמאי לחלוטין ובלתי תלוי ב-SPY מצד אחד, וב”גורואים” מצד שני.
   איתן

 18. האם כאשר אתה קונה מניה לדוגמא JBLU אם יש לך נקודות שאתה יוצא וממש ואחר כך חוזר שוב להמשכיות המגמה כאשר המניה חוזרת לעלות או שאתה עוצם עיניים ואין לך שום מימוש בדרך כאשר היא מתקנת וסוגר את הפוזיציה רק כאשר אתה מקבל איתותממד זרימת הכסף תודה על תשובתך.

  • מנשה שלום
   כמובן שיש נקודת יציאה, בהתאם לאסטרטגיית היציאה – מימוש רווחים ראשוני (של חצי כמות) במטרה לסלק לחלוטין את הסיכון, ורק אחר כך מימוש שני (של חצי כמות) במטרה למקסם רווח. אין לאסטרגיית היציאה קשר למד זרימת הכסף. להיפך, אתה לא רוצה לממש כאשר הדברים מתחילים להפוך לרעים וכסף כבד יוצא – אז זה מאוחר מדי בשבילך, גם אם היה לך רווח-על-הנייר, את רובו השארת על השולחן. לא. אתה מממש בשאיפה כשטוב מאוד והכל נראה “חלק”. בשביל זה יש אסטרטגיית יציאה.
   לאחר יציאה, יכולה להיווצר נקודת חזרה אל המניה.
   איתן

  • אלכס תודה
   5 הנתונים הנחוצים ל”זרימת הכסף” הם:
   1. מחיר הסגירה של המניה
   2. מחיר הפתיחה של המניה
   3. המחיר הגבוה של המניה
   4. המחיר הנמוך של המניה
   5. מחזור המסחר של המניה
   מד זרימת הכסף מסלק החוצה את הנתונים המיוחסים ל”כסף החם” של הציבור שפועל בעיקר בפתיחת יום המסחר.
   כך שאתה נשאר עם הזרימה החכמה נטו, בקירוב טוב.
   כסף כבד שעובד על מניה מסויימת כמעט לא יכול להסוות את עצמו, כי הוא כבד, ולכן מד זרימת הכסף “לוכד” אותו.
   לכן אתה מקבל סינון מאוד איכותי. כסף כבד שלא מעוניין ולא נכנס למניות מסויימות – גם לך אין מה לחפש שם. כסף כבד שפועל באופן אקטיבי ובולט (נראה ע”י מד זרימת הכסף) – צריך לעניין אותך מאוד. כי שם אתה יכול לתפוס טרמפ על מהלך עליה (לונג – במניה שכסף כבד אוסף אותה) או על מהלך ירידה (שורט – במניה שכסף כבד מפזר אותה).
   איתן

כתיבת תגובה