לדעת בבטחון מתי לקנות מניה – מדריך מאת איתן רותם

בלי להפסיד, להתייסר בחוסר ודאות ובלי ולהתלבט

שמי איתן רותם. קרוב לוודאי ששמעת עלי, בתור האיש שחזה ב-8/11/2007 את המפולת הגדולה בשוק ההון של שנת 2008. זה אכן קרה, ו – 400 תלמידים שלי זוכרים את התקופה הזו כאחת מתקופות ההשקעה הטובות ביותר שזכורות להם.

081107

מן הסתם גם שמעת שרבים מאותם תלמידים קוראים לי ‘אדמו”רנו’ ומייחסים לי יכולת לחזות את העתיד בכל מה שנוגע לירוק והאדום בשוק ההון. אותם תלמידים אכן מכנים אותי כך, אך בכל הנוגע ליכולת לחזות את העתיד – זאת שטות מוחלטת. אינני מסוגל לנבא אם מחר יהיה ‘ירוק’ או ‘אדום’ או אם מניה מסוימת תעלה או תרד, ומעולם לא הייתי מסוגל לכך.

אבל אפשר להבין אותם – כי כשמישהו מצליח פעם אחרי פעם לנבא תרחישים בשוק ההון, ואתה הולך על פי ‘תחזיותיו’ ומרוויח בזכות כך הון כסף – זה עלול להוציא לאותו אחד שם של גורו, וזה מסביר את הנטייה של אותם תלמידים לייחס לי יכולות ניבוי מפליגות.

אבל היכולת שלי לחזות בדיוק כמעט מוחלט נקודות כניסה ויציאה רווחיות של מניות אינה קשורה כלל וכלל להיותי גורו (אני לא) או נביא (מאוד מאוד לא) או בעל יכולת מולדת יוצאת דופן כלשהי. היא גם לא קשורה לשני תאריי בכלכלה ובראיית-חשבון, או לעובדה שאני מנהל קרן השקעות אמריקאית ושאני מכיר את שוק ההון היכרות אינטימית כמעט 30 שנה.

אין ספק שהכשרון לנבא עתידות הוא המבוקש ביותר בשוק ההון וזה נובע מתחושת חוסר הוודאות המייסרת, המטרידה והלא נוחה שתוקפת כל משקיע בכל פעם שצריך לקבל החלטה אם לקנות או למכור נייר ערך כלשהו.

ההרגשה הזו כל כך מציקה, שאנו מיד פונים אל כלים מהימנים יותר או פחות, שיסייעו לנו להסיט את מסך הזמן אפילו מעט ולהציץ אל תוך הלא נודע העתידי.

על המתנבאים בשוק ההון

2

סוחרי יום, משקיעי ערך לטווח ארוך, אנליסטים מומחים ובתי ההשקעות – כולם טוענים לנבואה שנובעת ממקורות שונים. כמובן, שהם לא קוראים לזה ‘נבואה’, כי אז האמינות שלהם היתה נפרמת מיד אלא מסווים זאת באלף ואחת טרמינולוגיות שונות. אבל זה לא משנה את העובדה שכל אחד ואחד מהם טוען בתוקף שהוא מסוגל לחזות את העתיד לקרות בשוק המניות, ולעשות זאת טוב יותר מהמשקיע הממוצע. מצטער, אין חיה כזאת.

אנשי המסחר היומי היו רוצים להיות מסוגלים לחזות את העתיד לקרות בעוד מספר דקות או שעות. הכלי שהם משתמשים בו הוא ניתוח נתונים של שניות או דקות. מבחינה מעשית, הכלי הזה שווה לכדור בדולח. יש בו כמות ענקית של רעשי-רקע וההוכחה היא שהונם של 99 אחוז מאנשי המסחר היומי נמחק תוך שנתיים מיום המסחר הראשון שלהם.

בגלל זה ניתן לראות במכללות המון מתחילי מסחר יומי נלהבים וכולם ממלאים את פיותיהם שבח אבל כמעט ואין ותיקים בתחום הזה. בסופו של דבר, רובם ככולם מבינים שהשקיעו את זמנם וכספם בפיקציה ועוברים לדבר הבא –

השקעות ערך. השקעות ערך לטווח ארוך, כך אומרים האחראים שבמשקיעים (אחראיים לא בציניות אלא באמת) – היא הדרך האחראית, השקולה והנבונה למנף את החסכונות שלנו למען הילדים ולקראת העתיד. משקיעי הערך לא סתם מהמרים או סוחרים בעקבות שמועות. הם משתמשים בכלים פיננסיים מהימנים כמו ניתוח דוחות, מאזנים ובדיקת ביצועי עבר כדי לנבא ביצועי עתיד של מניה.

אם כך, משקיעי הערך – ואין זה משנה אם מדובר במשקיע קטן שסוחר מהמחשב הביתי שלו או בבתי השקעות, טוענים ליכולת לנבא את העתיד על סמך העבר.

ואם כך הדבר אז תרשו לי לשאול – מדוע בתי ההשקעות, שדוגלים בשיטת השקעות הערך לטווח הארוך, לא מצליחים לנצח את המדדים כבר 30 שנה? במילים אחרות, כל קוף שהיה רוכש תעודות סל למשך 30 שנה היה מצליח לנצח את הביצועים של מנהלי הקרנות המקצועיים והמנוסים ביותר בשוק (מקצועיים לא באמת אלא בציניות)?

ובואו נדבר על הקלף החזק באמת של נביאי הערך – וורן באפט.

3

הטענה הכי החזקה והכי משכנעת של משקיעי הערך לטווח הארוך היא שבסופו של דבר – השוק עולה. ולכן, הם אומרים, אם רק נלמד לבחור מניות כמו שעושה וורן באפט ונחזיק אותן לטווח ארוך ממש כמו שהוא עושה, נוכל לשחזר את הרווחים שלו.

נשמע מאוד הגיוני, עד שחושבים על הנקודה המטרידה הבאה:

השיטה הזו לא עומדת במבחן המציאות. התיאוריה אינה משנה, מה שחשוב אלו התוצאות בשטח והתוצאות בשטח מראות שאף אחד, חוץ מוורן באפט, לא מצליח לנבא הצלחה עתידית של מניות ערך באמצעות ניתוח ערך וביצועי עבר. על הביצועים העלובים של בתי ההשקעות כבר דיברנו, אבל מה איתך?

מן הסתם יש לך קצת נסיון בשוק ההון, וזה ברור שלפעמים פוגעים ולפעמים מתרסקים – זה קורה לכולם. אבל האם הצלחת כבר להגיע למצב שסך הרווחים עולה בהרבה על סך ההפסדים לאורך זמן ובאופן מתמיד?

אם אתה שייך ל – 96% מהמשקיעים האחראיים (באמת), השקולים (באמת) והנבונים (שוב באמת) אז התשובה היא, שלא. אבל יש לך תקווה שמה שחסר לך זה בסך הכל ידע – ואם תהיה מקצוען יותר תוכל להבין איך עושים את זה ולשחזר את ההצלחה שוב ושוב.

ואם כך יש לי שלוש שאלות אליך:

1.האם אתה מאמין שבבתי ההשקעות יושבים מקצוענים? מן הסתם, אחרת – למה שישלמו להם כל כך הרבה כסף.

2.האם אדם ש – 14 שעות ביום יושב מול המחשב ועוסק במסחר בורסאי במשך שנים – רוכש יותר נסיון במסחר בשוק ההון ממך?

3.והאם לנסיון יש חשיבות מכרעת בהצלחה במסחר?

במידה וענית ‘כן’ על כל השאלות האלה אזי יש לך בעיה קטנה – כי המקצוענים, המומחים ואלה שיש להם הכי הרבה נסיון בשוק ההון לא מצליחים להכות את המדדים. מה שחמור עוד יותר זה שאחת לכמה שנים יש משבר גדול, ואז הם מוחקים חצי מכספי הלקוחות שלהם. אז איך אפשר להניח שעוד ידע זה מה שחסר לך להצלחה?

אני אומר, שמה שחסר לך זה לא יותר ידע אלא הבנה של הסיבות, למה השקעה לטווח ארוך לא הצליחה לך עד עכשיו, ומצליחה רק לוורן באפט ולעוד כמה יחידי סגולה ספורים בעולם.

למה השקעה לטווח ארוך לא מצליחה לי ‘כמו לכולם’?

מי שדוגל בשקעה לטווח הארוך עושה את זה בגלל הטענה שאם נוציא מהחשבון נפילות זמניות, השוק בסופו של דבר עולה. ומי שמסוגל לקנות קרן השקעות טובה ולהחזיק בה לאורך זמן פשוט עוקף בקלילות את הירידות הזמניות ורואה איך הכסף שלו צומח וצומח.

בנוסף לכך, ההשקעה לטווח הארוך באה לעקוף את הקושי הגדול ביותר של המשקיעים והוא – התזמון. מאוד קשה לדעת מתי מניה תעלה או תרד וכאשר אתה משקיע לטווח הארוך אתה נפטר מהצורך לתזמן מניות. אתה פשוט קונה אותן בשלב מסוים – ומובטח לך שבעתיד כאשר תרצה למכור אותן וליהנות מהרווחים הן תהינה שוות הרבה יותר ממה שהן היו בנקודת הכניסה שלך אליה.

האם אכן השוק בסופו של דבר עולה?

לא ברור לי איזה גרף ראית. סביר שזה היה גרף של 18 או 20 שנה. ואני משחרר לך כרגע המלצה חמה, לא על מניה, אלא המלצה לחיים – כאשר חותכים גרף ומראים לך רק את חלקו, זה הזמן לחשוד.

זהו הגרף השלם – כך נראה מדד דאו ג’ונס במאה ה-20.

4

ראית כמה אדום?

הירידות האדירות נמשכות לעתים עשרות שנים! ונשאלת השאלה – מה אם איתרע מזלך להכנס בנקודה מסוימת בירוק ואכן חווית עליות מסוימות, אולם הפנסיה שלך, לדאבונך, נופלת בדיוק באמצע האדום אדום הזה? איך בדיוק הרווחת אז ממדיניות ההשקעה הנבונה, האחראית, השקולה והרגועה לטווח הארוך? בדיוק. לא הרווחת אלא הפסדת. ואולי נפטרת מהצורך לתזמן מניות – אבל נוצר לך צורך דחוף וקריטי לנבא את השוק – דבר שהוא בלתי אפשרי בדיוק כמו ניבוי ביצועי מניות.

אז הסיבה הראשונה שהשקעה לטווח הארוך פשוט לא עובדת לרובינו היא שהיא נשענת על הנחת יסוד שפשוט אינה נכונה, ויותר מכך – היא אינה אפשרית.

הסיבה השניה – לא מה שחשבת.

דמיין לעצמך שאיזה מיליונר סאדיסט ומשועמם מבטיח לך, שאם תכניס את הראש שלך למים ותעצור את הנשימה שלך למשך שלוש דקות – תקבל ממנו מיליון ירוקים, ללא שאלות וללא תנאים הישר לחשבון הבנק שלך. ידוע שאפשר לעצור את הנשימה למשך פרק הזמן הזה ואין שום ספק שלא תמות מזה ולכן אתה מסכים ללא היסוס.

ההתחלה קלה ואפילו נעימה. אתה מדמיין לך את המיליון ועוצר את הנשימה בכיף. ההמשך כבר פחות נעים אבל אתה זוכר את המטרה החשובה שלך ומחזיק מעמד.

ואז זה כבר נהיה ממש ממש קשה. דם חם מציף את הפנים שלך העיניים שלך מחשבות לחרוג מחוריהן, הריאות עומדות להתפוצץ ולקרוס וכל תא ותא בגוף שלך זועק מתשוקה עזה לדבר אחד ויחיד: לנשום.

במצב כזה, כמה אנשים יהיו מסוגלים לזכור את המטרה ארוכת הטווח שלהם? כמה יחזיקו מעמד ויניחו להיגיון הקר, שמבטיח להם שהם לא ימותו מחנק נורא, להנחות אותם ויישארו בתוך המים? וכמה מהם ייכנעו לדחף ההישרדותי הבלתי נשלט לעלות מיד אל פני המים, לפעור את הפה לרווחה וללגום אוויר נקי מלוא ריאותיהם?

המשל ברור. כדי להרוויח כמו וורן באפט צריך את עצבי הפלדה ואת אורך הנשימה הכלכלי של וורן באפט. הרי מאוד קל לצפות במתרחש בשוק ההון רגל על רגל ולהשאר כמעט אדיש, כאשר אתה מתוגמל במשכורות ובונוסים שמנים, וכמובן כאשר לא מדובר בכסף שלך שנמחק. משקיעים לטווח ארוך חייבים להתכונן לכך, שיהיו תקופות ארוכות של חודשים ושנים בהן אחוזים עצומים מההון שלהם ימחקו. זה יקרה בוודאות כי תקופות כאלה תמיד היו בשוק ההון ותמיד יהיו.

אם אינך בטוח במאת האחוזים שאתה מסוגל לראות חצי מהכסף שלך נמחק ולא להניד עפעף,

אם יש לך ספק אפילו זעיר בכך שתהיה מסוגל לראות עשרות אלפי שקלים של כספי הפנסיה שלך, הדירה והעתיד של הילדים שלך נעלמים במהירות ולהישאר בשוק,

אם יש לך ספק אם תצליח להחזיק מעמד עד הזמן הרחוק והמעורפל, העתידי והבלתי ידוע שבו שוק ההון יחליף מגמה ויתחיל לעלות –

אם אתה לא יודע בוודאות שתהיה מסוגל לעשות את זה, לא כדאי להתחיל אפילו עם השקעות לטווח ארוך.

כי ברגע שנקלעת לירידה ארוכה זכות השליטה הבלעדית על הכסף שלך נלקחת ממך עד להודעה חדשה ונגזר עליך להישאר עד סופה של המפולת, גם אם היא תימשך עוד חמש עשרה שנה. וזה דבר שקורה, כמו שהראינו קודם. ואין שום סיבה שזה לא יקרה, שוב ושוב, גם בעתיד.

במקרה שתיכנע לדחף ההישרדותי והבלתי נשלט לצאת באמצעה ולהציל את מה שנשאר לך ,תפסיד נתח מכובד מההון שאיתו נכנסת.

לא סתם יש רק וורן באפט אחד.

השקעה לטווח ארוך לא עובדת למשקיעים הפרטיים, כי היא לא מתאימה לאורך הנשימה הכלכלי הקצר שלהם (יחסית לזה של וורן באפט), ולא לקושי המנטלי שלהם, לראות ערימות של כסף נמחקות ולהשאר בשוק.

אז כדורי הבדולח של סוחרי היום מביאים לכשלונם המהיר תוך מקסימום שנתיים, וגם המאזנים וניתוח ביצועי העבר, כדורי הבדולח של משקיעי הערך גם הם לא מוצלחים יותר.

אז אולי המומחים מצליחים יותר? לצדם עומדים כלי ניבוי משכנעים כמו נסיון, מקצועיות, התמחות, ועוד מילים יפות וקורצות? בואו נבדוק את תוצאותיהם של המומחים על פי המדד היחיד שלא ניתן להתווכח איתו – התוצאות בשטח.

התוצאות בשטח של המומחים

אז אולי פשוטי עם לא יכולים לנבא תוצאות עתידיות של מניות. אבל – אולי המומחים, האנליסטים והכלכלנים, אלה שמספיק טובים כדי לכתוב בעיתון – אולי הם מסוגלים לנבא מתי מניה מסוימת תעלה או תרד? אחרי הכל, יש להם כדורי בדולח מרשימים ונוצצים והם כל כך בטוחים בעצמם!

אני לא אזלזל באינטליגנציה שלך ואאריך כאן. רק אספר בקצרה שבתחילת 1983, השנה שבה המניות נמחקו כמעט לחלוטין, מומחי משרד האוצר הרשו לעצמם להפריח נבואה אופטימית ביותר – ‘הגיאות בבורסה תימשך גם השנה’! מי שהלך על פי הנבואה הזו הפסיד את רוב כספו, או את כולו.

83

ואילו בתחילת 1994, השנה שבה המניות מחקו מחצית משוויין, היו מומחי בנק הפועלים, מומחי הארץ וידיעות כולם כאחד משוכנעים עמוקות כי ‘החגיגה תימשך’.

94

ובנוגע לאנליסטים – מחקר שנפרס על פני שנים רבות מצא שכאשר משקיעים בניגוד לעמדת האנליסטים משיגים תשואות נאות ביותר. מי היה מאמין שהבדיחה עם הזקן ‘להשקיע הפוך מהמלצות האנליסטים’ – נכונה בהחלט?

נותר רק לשאול – מה האינטרס שלהם להטעות כך את הציבור? למה שבתי ההשקעות יהיו מעוניינים, שאני אחשוב שכדאי לי להשקיע לטווח הארוך? ולמה אני רואה טורים חדשים לבקרים על ‘מניות מנצחות’?

והתשובה פשוטה. בתי ההשקעות אינם מעוניינים לבחור בשבילך את אסטרטגיית ההשקעה הטובה ביותר. הדבר היחיד שמעניין אותם זה לשכנע אותך שהם מומחים – כדי שהם יוכלו ליהנות מעמלת הניהול שלהם שאני מזכיר לך – אינה תלויה כלל וכלל בעליבות הביצועים שלהם.

וכדי לעשות את זה בית ההשקעות שלך יהיה מוכן גם לשכנע אותך שכדאי לך להשקיע את הכסף שלך בקרח מאנטארטיקה אם יהיה צורך בכך.

שאר המומחים והאנליסטים גם הם מבינים שהעבודה שלהם תלויה בביסוס התדמית שלהם כמומחים. ולכן הם עושים הכל כדי לשכנע אותך שהם יודעים על מה הם מדברים.

ויש כאן רק שתי אפשרויות – או שהם אכן משלים את עצמם שהם מסוגלים לנבא את העתיד, ואז הם סובלים מזכרון קצר, או שהם מטעים אותך בכוונת מכוון – ואז הם סומכים על הזכרון הקצר שלך.

וזה הזמן לשאול שאלה מביכה: האם בפעם האחרונה שקראת המלצה של אנליסט להשקיע במניה מסוימת וסיננת לעצמך ‘סתם קשקשן’ – האם רשמת את שם המניה ובדקת לאורך זמן את הביצועים שלה?… אין צורך לענות לי. רק שאלה למחשבה.

מיהם הרואים ואינם נראים, מיהם הנביאים האמיתיים בשוק ההון:

בניגוד לכל נביאי השקר הנ”ל, ישנה בבורסה קבוצה קטנה של נביאי אמת. לא תשמע אותם מדברים מעל גבי העיתונים כי את המידע שיש להם, ששווה זהב, הם לעולם לא יסגירו מרצון למשקיעים פשוטי העם.

שום סכום בעולם שתשלם להם לא יניע אותם לחשוף את מה שהם יודעים, כי כשיש לך ידע ששווה מיליארדים – אתה לא צריך לדבר. מספיק לך לעשות.

ואיזה סיכוי יש לכלי “הניבוי” העלובים אל מול הדבר האמיתי?

וכשאני אומר הדבר האמיתי אני מתכוון לכך שבעלי השליטה על החברות בכלל לא צריכים לנבא את העתיד כי הם אלה ששולטים עליו ויוצרים אותו, לפחות בכל מה שקשור למניות שלהם בשוק ההון.

כאשר יש לך כמות עצומה של מניות ברשותך אתה יכול, באמצעות יצירת ביקוש והיצע אמיתיים או מזויפים לשלוט במחירי המניות.

בעלי ההון יכולים לתזמן את הקנייה והמכירה שלהם באופן מושלם, והם אלה שמסירים דרך קבע את וילון הזמן וצופים בקלות אל העתיד.

אין פלא שהם המרוויחים העיקריים בבורסה.

האם אני מציע שתנשק את הבורסה ותפרד ממנה לשלום?

את כל הדברים הנ”ל לא אמרתי כדי לייאש אותך אלא כדי לעזור לך להצליח. כמו בסיפור המרתק והמוכר הבא, היכרות מעמיקה עם החסרונות שלך כמשקיע תסייע לך להיערך בהתאם ולהפוך את אותם חסרונות ליתרונות עצומים – ולנצח.

הסיפור המרתק והמוכר:

david

קטן מול גדול, חלש מול חזק, נמוך מול ענק, נער מול גבר – בסיפור דוד וגוליית מגולמים כל אלה ביחד. לכאורה, כשדוד הצעיר עומד אל מול גוליית הענק, המאסיבי והכבד – זה ברור לכל אחד מי הצד החלש ומי הצד החזק. וכשדוד נוטל את הרוגטקה ובקלילות קולע לגוליית ‘בול בפוני’ – אין דבר שנראה יותר ניסי מזה.

האמנם?

בוא נבדוק. (הקטע הבא מבוסס על רב-המכר המרתק “דוד וגוליית” מאת מלקולם גלדוול).

באותה תקופה תנכ”ית חיילים היו נלחמים בקרב פנים מול פנים לחיים או למוות – עם שריון גדול וחרב פלדה כבדה. אלה היו כללי הקרב הבלתי מעורערים וכך הופיע גוליית בזירה – מעוטר מתכת נוצצת, מאסיבי ומעורר אימה.

כל אחד אחר במקום דוד היה מתחיל בסשן של הרמת משקולות אל תוך הלילה או קורא ללוחם הטוב ביותר שהוא מכיר כדי שילמד אותו כמה תרגילים.

כל אחד אחר היה מתעטף גם הוא בשריון, נוטל חרב וממלמל ללא הרף תפילות מבוהלות כי הרי ברור שבתנאי הקרב הללו רק נס יעזור לו לנצח. וכל אחד אחר היה מאבד את ראשו בגלל הנסיון המגוחך ללכת ראש בראש עם גוליית כשברור מאליו שהראש של גוליית חזק יותר.

אך כשגוליית מופיע בזירה, דוד מסרב להתרשם. הוא מסרב להתמלא במחשבות מבוהלות ובוחר לבחון את מצבו בהיגיון פלדה קר. הוא מבין שהגודל שלו הנו חסרון רק בקרב פנים מול פנים. לעומת זאת בקרב ברזולוציה אחרת,מרחוק, הגודל שלו יאפשר לו גמישות ויהפוך ליתרון.

ולכן הוא בוחר כלי נשק לא שגרתי – רוגטקה במקום חרב.

כך דוד מוודא שגוליית לא יוכל לעשות שימוש ביתרונות המשמעותיים ביותר שלו – הגודל והכוח.

בנוסף, דוד יודע שגוליית חולה במחלה שפוגעת לו בראייה. ולכן הוא מתכנן את שעת ומיקום הקרב כך שהשמש תסנוור את גוליית ותגרום לו להיות כמעט עיוור.

וכך, במקום לקבל קרב בין ילד ללוחם אדיר, קרב שסופו המר ידוע מראש – אנחנו מקבלים משהו אחר לגמרי. אנחנו מקבלים קרב מטווח רחוק בין נער זריז וגמיש, בעל ראייה חדה ויכולת קליעה מדויקת וקטלנית, לבין לוחם ענק מגושם וכמעט עיוור.

האם הניצחון של דוד עדיין מפתיע אותך?

עכשיו לא, כמובן. כי אתה מבין שבתכנון נכון גם החסרונות הגדולים ביותר הופכים להיות יתרונות.

המכשפות מתו. ברוך הבא לזירת המסחר שלי

בזירת המסחר שלי התלמידים קולטים, סוף כל סוף, שהם דוד מול גוליית.

גוליית זאת הבורסה הגדולה ובה מאות אלפי מניות, מיליארדי נתונים ועתיד אחד גדול ולוט בערפל.

גוליית הם גם – בעלי השליטה על החברות שמנצלים את הנחיתות המובנית של המשקיעים הפרטיים, יוצרים שוב ושוב מגמות בשוק ההון וגורפים רווחי עתק על גבם של שאר המשקיעים, מה שנקרא “הציבור”.

גם ה’מקצוענים’ מבתי ההשקעות וגם האנליסטים, הם בסך הכל מרימי משקולות. כל הפעולות שהם מבצעים כדי לנסות לנבא את העתיד הן רק הנסיון המגוחך שלהם לייחס לעצמם יכולת לא להם – היכולת לחזות עתידות בשוק ההון. ונכשלים, שוב ושוב.

בזירת המסחר שלי אנחנו מפסיקים להיכשל. אני והתלמידים שלי יוצאים מנקודת הנחה אחרת לגמרי – שאנחנו לא יודעים מה יהיה ושאין לנו שום דרך לדעת. ולכן אנחנו מכניסים למערכת פקודות אוטומטיות שתפקידן לבטח אותנו מפני כל תוצאה שלא תהיה. למרבה המזל, יש רק שישה תרחישים אפשריים שיכולים לקרות ולכן קל לנו להתכונן אליהם, כדי שישרתו אותנו.

בזירת המסחר שלי אנחנו מבינים שקשה יהיה לנו לעמוד בהפסדים כבדים ורצופים של שנים כדי להגיע (אולי) אל הפרס המובטח. אנחנו מבינים שייתכן שנצליח להחזיק מעמד – אבל רוב הסיכויים שנרגיש לחץ בלתי נשלט להוציא את הראש מהמים הטובעניים ולהפסיד נתח הגון מהחסכונות שלנו, ולכן אנחנו לא לוקחים סיכון ולא מניחים לעצמנו לאבד שליטה על ההון שלנו למשך שנים. שיטת המסחר שלנו היא שבועית.

בזירת המסחר שלנו אנחנו מבינים, שהיחידים שפועלים בבורסה מתור ידיעה אמיתית ולא הימור וניחוש הם בעלי ההון ובעלי החברות בכבודם ובעצמם. ולכן אנחנו אוספים בצורה שיטתית (באמצעות תוכנה) מידע על פעולות הקנייה והמכירה הכבדות והסמויות שלהם (אלה שהם מנסים בכל כוחם להסתיר מהמון המשקיעים הפרטיים) ופועלים בהתאם.

וקריטי להצלחתנו לא פחות: בזירת המסחר שלנו יש איתותים ברורים, סימנים מובהקים שמאירים את דרכנו ומנחים אותנו מה לעשות. אין שום צורך להזדקק לתחושות בטן מוצדקות יותר או פחות או לאינטואיציה שמתבטאת במושג “נראה לי”.

“נראה לי שהגיע הזמן לצאת מהשוק ולחכות לראות מה יהיה”…

“על פי התראות של מספר מומחים נראה כי השוק בבועה ועומד ליפול”…

המשפטים האלה נשמעים לך מוכרים קצת?

בזירת המסחר שלי שום דבר אינו “נראה לי”. כל צעד של מכירה או קנייה מגובה בידע, וסימנים בדוקים ומובהקים ששוק ההון בעצמו מעניק לנו על המתרחש בו.

למה אני מתכוון ב”סימנים בדוקים ומובהקים ששוק ההון בעצמו מעניק לנו”?

מה לדעתך היה הסימן שהמניה הזו עומדת לעלות בעשרות אחוזים?


 

כפי שאתה רואה, מתחת לגרף מחיר המניה, הצבע האדום מתחלף לצבע ירוק בתחילת דצמבר.

מהו הסימן הזה? עוד דקה אני חוזר אליו. כי זה לא רק סימן – זה הסיבה שבגללה המניה זינקה.

בוא נציץ בעוד מניה. מה גרם לה להכפיל את עצמה ויותר? מה הסיבה? ומה היה הסימן לסיבה הזו?


 

גם כאן, הצבע האדום התחלף בצבע ירוק.

בחודש מאי התחיל משהו ירוק.

שתי המניות האלה, NAT ו – JBLU נסחרות בשוק ההון האמריקאי (המכונה וול סטריט), אבל אין קשר ביניהן. רואים שהן לא מתואמות ומתחילות לזנק בזמנים שונים לגמרי.

למעשה בכל חודש יש מניות שמתחילות מחזור עליה חדש לחלוטין, ויש מניות אחרות, שמתחילות מחזור ירידה חדש לחלוטין.

מי גורם למחזורי העליה והירידה האלה, השונים כל כך זה מזה למרות שכל המניות האלה נסחרות באותו שוק הון?

הגורם היחידי למחזורי עליה וירידה משמעותיים (לא שינויים קטנטנים של יום-יום) הוא בעלי החברות.

כבר הזכרתי קודם שבעלי החברות כאילו משחקים פוקר בקלפים פתוחים. הם יודעים מה באמת קורה בחברות שלהם. ואם הם יודעים שמשהו טוב קורה, יש להם סיבה לאסוף מניות בחברה שלהם.

בשקט בשקט, שאף אחד לא ירגיש, הם הרי לא רוצים “לירות לעצמם ברגל” ולקנות ביוקר. כל הרעיון זה שהם קונים בזול את מה שהציבור יקנה אחר כך ביוקר.

וגם במניה הזו התחיל משהו ירוק, בחודש אוקטובר. כל מניה והחודש הירוק שלה.

החודש הירוק הוא החודש שבו האיסוף השקט של בעלי החברה עלה על הראדאר שלנו.


 

כאשר בעלי החברות עסוקים באיסוף המניה שלהם כאשר הם יודעים חדשות טובות מהותיות, הם מתחילים מחזור עליות במניה.

אבל כמו שהם אלה שמתחילים את מחזור העליות, הם אלה שגם מסיימים אותו.

הם מביאים את מחזור העליות לסיומו, כאשר הם יודעים חדשות רעות מהותיות, שמביאות אותם לפזר את המניה שלהם בשוק, ישר לתוך הפה הפעור של הציבור שנמצא באופוריה של קניות. כי הציבור עדיין לא מעודכן במה שבעלי החברה כבר יודעים.

מה לדעתך גרם למניה הזו לצנוח, אחרי עליות כל כך יפות וממושכות? אין לי מושג, וגם זה לא משנה לי. הדבר היחידי שמשנה לי הוא שבעלי החברה הזו, והמקורבים אליהם, מפזרים באגרסיביות את המניה שלהם במחירים יקרים. איך את זה אני כן יודע? מבט אחד – הצבע הירוק התחלף בצבע אדום.


 

כדאי להפנים, ש”תפקידו” של הציבור – בעיני בעלי החברות – הוא לעזור להם להתעשר.

הציבור מוכר בפניקה במפולות, וכך מספק לבעלי החברות את המניות שלהם בזול.

וכעבור שנים הציבור קונה באופוריה בעליות, מנפח את שווי החברות למחירים לא הגיוניים, וכך מספק לבעלי החברות אפשרות נוחה לממש רווחים חלומיים שנצברו במחזור עליות אחד. וכך שוב ושוב.

לאורך כל ההסטוריה של שוקי ההון, זה התפקיד של הציבור – להעשיר את בעלי החברות.

היחידים מקרב הציבור שעושים בעצמם כסף בשוק ההון הם אלה שלמדו את המשחק היחידי האפשרי מבחינתם: לתפוס טרמפ על בעלי החברות.

ומה לדעתך גרם למניה הזו למחוק עשרות אחוזים משוויה, בזמן שרוב המניות בשוק עלו?

רק סיבה אחת – “בעלי הבית” של החברה הזו מכרו, והציבור נשאר פתאום עזוב לנפשו, בלי “רשת ביטחון”.


 

ואותו דבר במניה הזו –


 

כפי שאתה מבין, כסף גדול ושיטתי עושים במניות שנמצאות בתחילתו של מחזור עליות, או בתחילתו של מחזור ירידות. בשני המקרים ה”דוידים” הם אלה שעושים את הכסף, כי הם משקיעים עם כוון הפעולה של בעלי החברות ונגד כוון הפעולה של הציבור.

אוקיי אז מה זה האדום/ירוק הזה ואיך הוא נוצר?

האדום/ירוק הוא מד זרימת הכסף. זהו מדד שיצרתי כדי שאוכל לזהות במבט אחד מהיר תנועה של כסף כבד פנימה או החוצה בכל מניה שנסחרת בוול סטריט.

המדד מתבסס על ידע שקיבלתי באמצע שנות ה-90 ממורי, המשקיע והטריידר המפורסם לארי וויליאמס.

לארי פרסם את הגרסה המוקדמת הקלאסית של מדד האיסוף /פיזור בשנת 1970!

כך שהידע הזה הוכיח את עצמו ועמד במבחני השוק של עשרות השנים האחרונות.

מה שעושה מדד זה בפועל הוא:

לחשב את זרימת הכסף ללא “הכסף החם” של הציבור בשעת המסחר הראשונה של היום.

שמעת נכון. כי “הכסף החם” בפתיחת היום, ובמיוחד בפתיחת השבוע, הוא “הכסף הטיפש” ביותר שקיים.

וזה מה שאני רוצה שתפנים ותיישם, וזה הולך לשנות את כל התוצאות שלך בשוק ההון:

1st

מה שאתה יכול ליישם כבר היום כדי לקבל תוצאות שונות לגמרי מהעדר, זה להימנע מקניית מניות בשעה הראשונה של היום, ובמיוחד בשעה הראשונה של השבוע!

ובעיקר – ניטרול אפקט השעה הראשונה הפך את מד זרימת הכסף למידע פנים סודי וחוקי לחלוטין!

מידע פנים אמיתי זה מאפשר לנו לדעת בבטחון מתי לקנות מניה ומתי למכור מניה.

90% מההפסדים של משקיעים פרטיים באים מסיבה אחת… הפחד להפסיד!

זה פרדוקס – הפחד להפסיד הוא זה שמביא להפסדים עצמם.

אבל… ממה נולד הפחד עצמו?

הפחד נולד מחוסר הידיעה, מחוסר הודאות, מהתחושה הפנימית החזקה שאתה משקיע בעצם בעיניים עצומות.

ואתה יודע את זה.

אנחנו דוד, שמנצח את גוליית שוב ושוב כבר שנים. וזה מתאפשר לנו בגלל שאנחנו מודעים לעצמנו, אנחנו שיטתיים, מתמידים ויש לנו אסטרטגיה ברורה להתמודד עם כל תרחיש בשוק ההון. זה מאפשר לנו להרוויח גם כשהשוק עולה וגם כשהוא יורד, כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד.

הצעד הראשון שלך כדי להיות “דוד” הוא להפסיק לרוץ אחרי הזנב בחיפוש שיטות לעקוף את הגוליית ולהתחכם לו, ופשוט לנצח אותו תוך שימוש בכוח שלועצמו. לא לעקוף, אלא להתחבר לעוצמה שלו.

זו דרך שאין בה מאבק, אלא במקומו יש בה זרימה.

בהצלחה!

איתן רותם

אהבת את המדריך? שלח לחבר!

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

כאן אתה נרשם אל: קורס הטריידר 1-2-3

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

היום מבחן חשוב לתקופת החנינה בשוק המניות, 13 באפריל 2020

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

וובינר שאלות תשובות לשוק היורד חלק א’, 17 במרץ 2020

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

המדריך: כללי ההשקעה של הכסף החכם והרגוע

 
 
goodbye

178 מחשבות על “לדעת בבטחון מתי לקנות מניה – מדריך מאת איתן רותם”

 1. שלום איתן , אתייחס , לשם הדוגמא בלבד , לשקף שהצגת על מניה HZNP, בתקופה בין מרץ לנובמבר . מד זרימת הכסף החליף צבע בין ירוק לאדום 7 פעמים , וזאת בפרק זמן קצר של מספר חודשים. אתה הדגשת בשקף את החילופים האחרונים שהיו בנובמבר , אשר בעקבותיהם , הצבע הירוק המשיך להתקיים פרק זמן ארוך יחסית. אני מבין מכך , שהתכנה שלך המליצה בנובמבר להכנס לפוזיציית קניה. כאשר קורה חילוף צבע , איננו יודעים מראש , האם השינוי האחרון , יחזיק מעמד פרק זמן ארוך או פרק זמן קצר. אני מעוניין לשאול מספר שאלות בהקשר זה.1. מדוע בחרת להדגיש רק את חילוף הצבע שהיה בנובמבר ? 2.האם המלצת התכנה שלך היתה החלפת פוזיציה 7 פעמים בין קניה למכירה , בין מרץ לנובמבר , בהתאמה לחילופי הצבעים של מד זרימת הכסף? 3. האם כאשר ישנם חילופים תכופים בין ירוק לאדום , במד זרימת הכסף , התכנה שלך מאותתת לנו לבצע שינוי פוזיציה בהתאם ? 4.האם קיימת אפשרות לדעת , שהחילופים האחרונים בצבע , ישארו לטווח ארוך ( כפי שקרה בנובמבר , שאותם הדגשת ) ? 5. האם התכנה שלך מבצעת הזזת סטופ לוס באופן אוטומטי ? אודה על תשובותיך .

  • אריה תודה
   רק הערה כדי שתוכל להעריך מחדש את האנליזה שלך.
   תפקידו של מד זרימת הכסף אינו להכניס אותך למניה.
   תפקידו של מד זרימת הכסף הוא לאותת לך על שינוי מסויים (צבע/כוון או טוב מזה: סטייה חיובית כפי שתלמד בשיעורי המבוא), וכתוצאה מכך אתה מציב פקודת קניה מותנית בתנועת מחיר מעל לקו מסוים.
   אם המחיר אינו חודר דרך פקודת הקניה המותנית, היא אינה מתבצעת.
   רק אם המחיר חודר דרכה, הפקודה מתבצעת ורק אז אתה רוכש את המניה.
   כמו כן, אם הפקודה אינה מתבצעת ומד זרימת הכסף החליף צבע, אתה מבטל את הפקודה שלא בוצעה, כדי שלא תתבצע בטעות.
   כתוצאה מכך, תהליך של “דגירה בתחתית” שתיארת (חילופי צבע תכופים במד זרימת הכסף) הופכים לקניה בתזמון ראוי – לא מושלם (אין דבר כזה מושלם) – וכניסה למומנטום חיובי ורווחי.

 2. אינני כלכלנית ופועלת יותר מ40 שנה על בסיס מימוש רווחים יומי וחלילה לי מלהתלונן. ילדי מודים שבלי משחקי הבורסה לא היו להם דירות ומכוניות. מה שצריך זה שני דברים. הראשון הבנת הנקרא של ידיעות תמימות בעיתון ותרגום הידיעה לרווח והשני הבנה בפסיכולוגיה של ההמונים. למשל לפני מספר שנים פתאום כתבו בעיתון על הפתיתים של בן גוריון בשנת 1950. הבנתי שיש משהו באוסם שאינני יודעת. מכרתי את כל התיק ורכשתי. תוך ימים ספורים אוסם נמכרה והמניה קפצה. זימנו אותי לחקירה ברשות לניירות ערך ובסיומה החוקר ביקש שאודיע לו על ידיעות כאלו. פסיכולוגיית המונים שירתה אותי מצויין כעת במניית בונוס ביוגרופ וכן במודרנה ווויס פארמה. ומהיום: ראיון בתקשורת עם מנכ”ל חב תיירות הבהיר על ביקוש במלונות. רכשתי הבוקר מנייות פתאל עלתה ב3% ומימשתי….. תודה על עצותיך.

 3. מבינה את ההיגיון בגישה המעניינת שלך . (למרות שלא בטוחה שאנו נהיה מסוגלים לבנות את גרף זרימת הכסף שהצגת )
  עם זאת נראה שזה רלוונטי בעיקר לניתוח מניה כזו או אחרת . מה קורה בעיתים שיש דבר מה חיצוני ולא צפוי שמשפיע על מגמה בכל שוק ההון , כמו המגיפה הנוכחית ? ומה קורה כשההשקעה נמצאת בקרנות נאמנות שהן אלה שמחליטות בפועל לגבי מניה או אג”ח או נייר אחר ?

 4. היי בדרך כלל אני מכיר את כל הבלופים כי באמת עברתי המון בשוק ההון ולמדתי להיות משקיע חכם ומצליח , אבל אין ספק שחידדתה לי הרבה מהדברים שלמדתי בשנים האחרונות שהתחלתי להרוויח , כל הכבוד תמיד יש מה ללמוד , זה לא שלא ידעתי פשוט תמיד אפשר לדעת יותר , הל הכבוד

 5. שלום איתן,
  גישתך מעניינת, ואני מעוניין לבדוק אותה.
  אני מושקע בקרנות דרך הבנק בעשרות אלפי שקלים.
  בשבוע האחרון הפסדתי כמה אלפי שקלים. אני מסוגל להתמודד עם זה.
  במידה ואני מעוניין לפעול בדרך שלך, האם לצאת עכשיו במטרה להשקיע את הכסף בצרה טובה יותר (בה אין לי כרגע מספיק ידע)?
  או להמתין עד שהשוק יתקן את הירידות האחרונות?
  תודה

 6. איתן התאוריה שלך נראית נהדר רק שבפועל אין לי גרף שמראה זרימה אלה מחזוריות של הכסף וגם היא לא מתחלפת בכזו חדות כפי שהצגת בדוגמאות. בכל שאר התאוריות שהצגת אני מכיר עובד איתן ומרוויח.. בדרך כלל

 7. היי איתן. האם יש שיטה לזהות לא עליה או ירידה של מניה בודדת אלא מגמה כללית של השוק. אני זוכר שבאוגוסט-ספטמבר 2019 רבים דיברו על סכנות וירידה אפשרית בשוק ההון ופתאום קיבלנו עליה מטורפת גם בנאסדק וגם בישראל

 8. שלום איתן. ותודה על הדברים.
  מספר שאללות ברשותך:
  – אם הדברים נכונים בשוק האמריקאי, לכאורה יהיו נכונים בכפלים בשוק שלנו. הלא, מספר המקורבים אצלינו ביחס למשקיעים גדול יותר, וממילא התנועות יהיו ברורות יותר.
  – מאוד תמוהה בעיניי שכל מנהלי התיקים, ובתי ההשקעות לא יכירו כלל כזה בסיסי ושקוף. הלא באמת ככה השוק עובד, מתחילה תנועה קלה שבבת אחת הופכת לתנועה חדה, ואתה הקטן מתעורר מאוחר מידי.
  – ציינת שבעלי העניין נוטשים את הספינה. זה כדאי להם לטווח ארוך? הלא זו הספינה שלהם. ההשקעה שלהם לאורך זמן בחברה, הרבה יותר משמעותית מהרווח המקומי שיעשו בסיבוב הנקודתי.
  -אם בכל זאת, הכח כ”כ גדול בידיהם, הלא הם יכולים לטלטל את השוק כל הזמן ימינה ושמאלה, זה נשמע כמו קונספירציה שהופכת את השוק לבדיחה…
  סליחה על הטלת הספקות, אבל כל שאלה שהצגתי פה היא כבדת משקל ממש.
  בברכה, זיו

  • זיו תודה
   העלית נקודות טובות.
   הדברים אכן נכונים בכל שוק הון, גדול כמו קטן.
   אבל… בשוק קטן הסחירות קטנה והנזילות מצומצמת במניות רבות, וזה מסכן את המשקיע בעיקר כאשר הוא בא לממש את רווחיו!
   נזילות נמוכה מתנקמת!
   בשוק האמריקאי יש נזילות כמעט אינסופית באלפי מניות, ליתר דיוק 6,900 מניות עומדות בתנאי הסף שלי: מחזור מסחר יומי ממוצע של לפחות 10 מיליון דולר. כמה כאלה יש בתל אביב?
   בשוק הישראלי מה שאמרת הוא אכן עובדה נכונה – ומצערת! ולכן אני לא סוחר בשוק הישראלי.
   בשוק האמריקאי, הנזילות העצומה היא לא רק יתרון עבורך, אלא גם מעניקה לבעלי החברות שדה פתוח של משחק חתול ועכבר, ללא שום הפרעה (כמעט). פה ושם הרשות לניירות ערך האמריקאית (החלשה) עושה קולות כשהיא עולה על חדש למשהו לא תקין… זו בדיחה. יש פי מיליון יותר מהקשקוש שהיא לפעמים “חושפת”.
   לא צריך להתאמץ. אחרי מפולת 2008 זה היה ברור שצריך להעמיד אלפי אם לא עשרות אלפי בנקאים למשפט. כמה בנקאים העמיד הנשיא אובמה למשפט? התשובה אולי תזעזע אותך: אפס. במילים אחרות: המערכת רקובה ומושחתת. טוב אז מה חדש?
   וזה טוב? למשקיע שלא מבין את חוקי המשחק, זה רע מאוד.
   למשקיע שלמד את חוקי המשחק והפנים איל למנף אותם – זה בעצם טוב, כי הרשעות והטפשות הן חברות טובות שיוצרות בשוק ההון תנודות עוד יותר קיצוניות. ומשקיע חכם? תנודות הן החברות הכי טובות שלו. הן מקור הרווח שלו.

 9. היי איתן,
  אני חייב לציין שאני לא בן אדם שקורא דברים שלוקחים לי יותר מדקה שתיים ופשוט שקעתי לדבר המדהים שהצגת למעלה.
  אני רוצה להתחיל לסחור אני בן 21 ואני כל הזמן שומע שכדאי להתחיל לסחור דבר ראשון בסגנון יומי ושיטת המסחר שציינת למלעלה היא יותר מכוונת לסגנון מסחר סווינג/ארוך טווח.
  רציתי לדעת מה אתה ממליץ?

 10. שלום, איתן
  קראתי בעיון רב את כל המאמר , אני חייב לציין שזה נשמע לי טוב מדי , מכדי להאמין , שהשיטה הזאת , שונה לחלוטין, משיטות אחרות המבוססות על ניתוח טכני .וניתוח פונדימנטלי,,
  אכן זה מסקרן אותי, לכן אני מעוניין להשתתף בקורס ולהכיר אותך מקרוב
  תודה לך איתן
  איציק

 11. כאשר בעלי החברות עסוקים באיסוף המניה שלהם כאשר הם יודעים חדשות טובות מהותיות, הם מתחילים מחזור עליות במניה.
  אבל כמו שהם אלה שמתחילים את מחזור העליות, הם אלה שגם מסיימים אותו.
  הם מביאים את מחזור העליות לסיומו, כאשר הם יודעים חדשות רעות מהותיות, שמביאות אותם לפזר את המניה שלהם בשוק, ישר לתוך הפה הפעור של הציבור שנמצא באופוריה של קניות. כי הציבור עדיין לא מעודכן במה שבעלי החברה כבר יודעים.
  …מסכנה :… קבוצה קטנה קטנה של המקורבים מצליחים …..היועצים נכשלים ובכול זאת מניבים לעצמם משכורות מנופחות .והמבול אחריהם .

 12. היי איתן,
  נשמע מעניין מאוד. אם אני מבין נכון, אתה טוען שמצאת אינדיקטור אחד באמצעותו אפשר לתזמן נקודת כניסה ויציאה ממניות?
  ואתה משתמש בו כבר עשרות שנים בהצלחה?
  תוכל לשתף בשיעור התשואה הממוצע שהשגת?
  תודה על העזרה
  תומר

  • הי תומר תודה
   אכן נכון, האינדיקטור שלי הינו רק שדרוג לאינדיקטור הקלאסי של לארי וויליאמס שעובד מעולה מאז שפורסם – 1970 – כשהייתי בן שנתיים…
   אבל…
   זה ממש לא מספיק.
   שיטת השקעות רווחית לאורך שנים היא שיטה הכוללת יתרון בכל תחום:
   – יתרון בכניסה
   – יתרון באקזיט (מימוש רווחים)
   – יתרון בכוון המסחר (מתי לונג ומתי שורט ומתי מזומן, לא פחות חשוב)
   – יתרון בניהול סיכונים
   – יתרון בהשגת תשואה ספירלית ולא רק תשואה טובה ליניארית
   – וכמובן יתרון במנטליות רגועה, ובחומר דלק קבוע שמזין את המוטיבציה שלך כל חודש וכל שבוע מחדש.
   התשואה השנתית הממוצעת היא כמובן פונקציה של רמת הסיכון שהמשקיע לוקח על עצמו, כלומר כמה הוא מרשה לעצמו להפסיד.
   אני למשל מאוד שמרני. ואני מרשה לעצמי רמת סיכון של 1% לטרייד. יש לי מקסימום של 10 טריידים בו-זמנית.
   ברמת סיכון זו, התשואה השנתית היא 18% – 26%.
   אבל מה שיותר חשוב, זה שבהפעלה נכונה ועקבית של שיטת התשואה הספירלית שלי, אתה מגיע ל – 600% תוך 6 שנים.
   וזה היעד הריאלי שאותו אני מציב לתלמידיי.

 13. היי איתן.
  שמי מליסה אני כבת 20 מאוד מתעניינת בשוק ההון. קודם כל הספר שלך הוא כלי עזר מעולה הוא מסדר את הראש ונותן הרבה כוח ומוטיבצייה.
  רציתי לדעת אם הקורס שלך הוא בכיתה או אחד על על.
  מה היא התוכנה המדוברת והאם קל לעסוק בא.
  והאם ניתן לשלם לך דרך הפיקדון הצבאי.
  תודה וסליחה על ההפרעה. 

  • הי מליסה
   כיף לשמוע מבת 20! הסיבה היא שיש לך יתרון של 30 שנה עליי! 30 שנה שאתה יכולה להרים את הכסף שלך באמצעות ספירלת הקסם. (להפוך 50K לרבע מיליון ב-6 שנים זה אפשרי לך, אז תתארי לעצמך לאן זה יגיע אחרי 10 שנים… 20 שנה…)
   הקורס שלי הוא 100% דיגיטלי – את מקבלת גישה (לתמיד, דרך אגב) לשיעורי הקורס, אני מתקין לך את התוכנה שלי (קלה להפעלה ואני מדריך הכל עליה), ואת משתתפת בשיעור הליווי המעשי השבועי שלי (במשך שנה, או יותר אם תרצי). שיעור הליווי השבועי גם הוא דיגיטלי ומגיע אלייך למחשב שלך, ואת יכולה לצפות בו כשהוא מגיע (יום ראשון ב-1800) או בכל זמן שמתאים לך (הוא זמין לך במשך שבוע).
   לגבי הפקדון, אני לא יודע, צריך לשאול את מי שמשלם לך את המענק בצה”ל.
   בהצלחה!
   איתן

 14. היי איתן!
  אני קראתי והתרשמתי מאוד מהאסטרטגיה שלך שאגב אני כרגע עושה קורס SWING שוק ההון במכללת פסגות ואגב מלמדים אותנו גם שם את אסטרטגית המסחר הנל’ ( “לרכוב על החזקים “) הם קוראים לזה .. להגיד לך את האמת אני לא כל כך התחברתי לסוג המסחר הזה , אני מעוניין יותר במסחר יומי שאגב נראה לי הרבה יותר כיף ואת תחושת הרווחים מרגישים באותו היום .
  עכשיו יש לי שאלה איתן האם אפשר לממש את האסטרטגיה הנל’ גם במסחר יומי? שזה אומר לא להשקיע בשעה הראשונה או בשעה הראשונה של השבוע של אותו יום מסחר? ועוד שאלה האם כדאי להמשיך לקורס הדייטרייד של המכללה שכמובן עולה עוד כסף או לנסות ללמוד באופן עצמאי?
  בתודה

  • הי דרור,
   אני אגלה לך בסוד, בלי שאף אחד ישמע…
   תתקרב ותקשיב: אין שום סוד. מה שאני “מגלה” – למדתי ממוריי שלמדו ממוריהם, וכך הלאה. אלה “סודות” עתיקים כימי הבורסה (300 שנה + ).
   ואני אגלה לך עוד משהו (בסוד…): החיים במחסור הם תמיד “או, או” כמו שהצגת. החיים בשפע זה תמיד “גם וגם“. אני כבר ניהלתי כסף מוסדי גדול עם השיטות “הסודיות”… הרבה שנים לפני שבכלל העזתי לעמוד מול 12 איש ולספר מה אני עושה.
   אין סתירה בין השניים, והתלמידים שלי לא “גוזלים” ממני רווחים בשוק עצום כמו וול סטריט, שאף אחד לא מספיק גדול כדי לעשות בו מה שהוא רוצה. יש מספיק לפי 10,000,000 מאיתנו. אנחנו בקושי טיפה באוקיינוס הזה.

 15. שלום
  אני טריידר חדש, כשלושה חודשים. והחשד שהתעורר אצלי בזמן האחרון, שיש בעלי עניין ובעלי מניות שמעלים ומורידים כפי העולה על רוחם ותאוותם, קיבל חיזוק של ממש. אפשר לומר שבעלי הממון עובדים בעיניים על הטריידרים הפשוטים שבסך הכל רוצים לשמור על על ערך כספם.
  קראתי את מה שכתבת ב”חוברת” שלך, והחכמתי מאוד. השפה שלך פשוטה וחכמה, עם “קיצורי דרך” מאוד אינטלגנטיים שכל אחד יכול להבין. ההבחנה בין כסף “חם” ל-“חכם” גאוני. אני חושב להצטרף לקורס אבל המחיר קצת גבוה בשבילי למרות שהוא מחיר סביר לתמורתו. אני אמשיך לעכוב אחרי המאמרים שלך.
  מרדכי

 16. איתן שלום, תודה על המדריך המעניין. הבנתי שאתה סוחר בוול סטריט בלבד, חיפשתי באתרך התייחסות לנושא המיסוי על מניות בארה״ב ולא מצאתי. אש מי אם תוכל להתייחס לכך כי כשעל כל רווח משלמים מס צריך לחשב את המספרים אחרת לגמרי…
  תודה
  זהר

 17. איתן שלום
  אני מאוד מתחבר לכל הרעיון אבל אני לא מבין לגבי הקורס -האם הוא ניתן רק באמצעות מחשב? מה אם אני ארצה לשאול שאלה? או לא אבין משהו .
  האם אתה נמצא באונליין או שזה שיעורים מוקלטים? ולגבי המערכת מסחר אם איזה מערכת אנחנו נסחר במניות? ואיזה עמלות יש במכירה קנייה ויציאה?

כתיבת תגובה