הדילמה של יוון (בוקר 28/6/15)


ממשלת יוון המיליטנטית וחסרת-הנסיון עומדת לקבל החלטה גרועה מאוד.
הממשלה הזו נבחרה כדי לתקוע שתי אצבעות בעיניים של מרקל ולהינצל מהשפלה לאומית, שהיא התחביב המיוחד של הגרמנים.
ולכן היא חייבת לומר “לא!” לפתרון הצנע שמוצע להם.
מצד שני, אמירת “לא!” פירושה פשיטת רגל של יוון, פרישה מהאיחוד האירופי, וסביר להניח קריסה של בנקים ועסקים יווניים רבים. בקיצור, אסון לאומי. אסון לדורות. לכן ממשלת יוון השאירה את ההחלטה לאזרחיה, במסגרת משאל-עם. טריק פוליטי בסך הכל, שיביא לתוצאה רעה בכל מקרה.
איך זה קרה להם?
יש רק חצי אמת באמירה הפשטנית “היוונים לא אוהבים לעבוד”. המציאות יותר מורכבת. במציאות, כשאומה שמה את כל מבטחה בידי אומה גדולה או הרכב של אומות, הצרות בדרך וזו רק שאלה של זמן. כך היה וכך יהיה תמיד.
יוון גילתה בדרך הקשה שלקבל את העצמאות שלה בחזרה זו משימה כמעט בלתי אפשרית, לאחר שוויתרה עליה מרצונה החופשי לפני כמה שנים, תמורת נזיד עדשים של הבטחות מעורפלות.
ועכשיו, עוצרים כל השווקים הפיננסיים של נשימתם בגלל כלכלה אחת קטנה, לא חשובה, וכמעט חסרת ייחוד (אוקיי, יש להם בכל זאת כמה איים יפים, וגם… את ערש הציוויליזציה המערבית באתונה). משקלה של הכלכלה הזו בשווקים חורג מכל פרופורציה מתקבלת על הדעת.
למה?
כל המבנה של האיחוד האירופי הוא אבסורדי לחלוטין, ובורג קטן כמו יוון יכול להפוך בו ללשון-מאזניים מפלצתית, מבחינת השווקים הפיננסיים.
האיחוד האירופי הוא חיבור של הרבה שעונים מקולקלים – כל אחד מצביע על שעה אחרת. ראשי האיחוד עסוקים מבוקר עד ערב בתיאום בין השעונים האלה כדי שכולם יצביעו על אותה שעה, פחות או יותר.
וזה אפשרי, פחות או יותר, כמו… שהאו”ם יצביע פתאום בעד ישראל.
הגרמנים מנהלים את השואו הזה בדיוק כמו כל שואו גרמני בהסטוריה, או כמו שניסח את זה מארק טווין “החטאים שלי מגינים עליי, אבל הם עלולים להרוג אותך!”
שורה תחתונה:
חוכמה קטנה מאוד לומר שיהיו זעזועים השבוע. העצבנות בשווקים תעשה את שלה, וסביב הדד-ליין יתכנו יום-יומיים של ירידות פניקה. אולם, בטווח הארוך יותר, פרישה של יוון מאיחוד השעונים המקולקלים תביא להפחתה בחוסר-היציבות, ולכן לאפשרות טובה יותר של סידור הבלגן.
מצד שני, פניקה עלולה לגלוש גם אל החוליות החלשות האחרות, ספרד, פורטוגל ואיטליה, ובמקרה כזה העגלה של מרקל תקרטע בקול חזק יותר. זה כבר לא יהיה עניין של יום-יומיים וחזרה לשגרה.